Danes je 21.5.2024

Input:

Pridobitev brezplačnega blaga s Poljske

26.5.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 7 minut

2020.05.2.5 Pridobitev brezplačnega blaga s Poljske

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

S Poljske smo brezplačno pridobili material, ki ga bomo porabili v proizvodnji. Za ta material ne bomo dobili računa. Ali moramo obračunati DDV oz. ali moramo narediti samoobdavčitev? Kako bi ravnali v primeru, če bi prejeli določen material, ki nam ga ne bi zaračunali in je za nas neuporaben, ampak ga dobimo skupaj še z ostalimi materiali; dali bi ga na odpad. Kako pa je z DDV v tem primeru?

Žal mi podrobnosti poslovnega dogovora, sklenjenega med vašo družbo in poljskim dobaviteljem niso poznane. Poleg tega je področje brezplačnih transakcij blaga znotraj Unije v luči DDV žal še dokaj nedorečeno, prav tako v tem trenutku še ni moč zaslediti jasne evropske sodne prakse s tega področja, zato med državami članicami prihaja do različnih stališč. Da gre za precej kompleksno področje, priča tudi pravzaprav nezaključena obravnava tovrstne problematike, ki je potekala v 2016 na sestanku Odbora za DDV (opomba 1). V nadaljevanju zato najprej podajam svoje subjektivno razmišljanje, ki nikakor ne sme biti edina podlaga za sprejem kakršnihkoli poslovnih odločitev, nato pa opozarjam tudi na pojasnila davčnega organa, ki jim v izogib morebitnim negativnim DDV implikacijam velja slediti.

Skladno z 2.a točko 3. člena ZDDV-1 so predmet DDV med drugim tudi pridobitve blaga znotraj Unije, ki jih na ozemlju Slovenije davčni zavezanec opravi za plačilo v okviru opravljanja svoje ekonomske dejavnosti ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, če je prodajalec davčni zavezanec v drugi državi članici, ki v skladu z zakonodajo te države članice ni oproščen obračunavanja DDV kot mali davčni zavezanec in ga ne zajema ureditev iz tretjega, četrtega ali desetega odstavka 20. člena ZDDV-1. Nadalje prvi odstavek 11. člena ZDDV-1 določa, da »pridobitev blaga znotraj Unije« pomeni pridobitev pravice razpolaganja na premičninah, kot da bi bil pridobitelj lastnik, ki jih pridobitelju odpošlje ali odpelje v Slovenijo iz druge države članice prodajalec ali sam pridobitelj ali druga oseba za račun enega od njiju. Na podlagi 5. točke prvega odstavka 76. člena ZDDV-1 mora DDV plačati tudi vsaka oseba, ki opravi obdavčljivo pridobitev blaga znotraj Unije.

Kadar davčni zavezanec brezplačno pridobi blago, sicer do plačila ne pride, vendar pa je ne glede na navedeno