Danes je 18.4.2024

Input:

Pojasnilo FURS: Pristojnosti upravljavca v pravnem prometu povezanim z ravnanjem s stvarnim premoženjem države ali samoupravne lokalne skupnosti

17.10.2016, Vir: FURSČas branja: 10 minut

Številka: 092-516466/2015-4

Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.

"Na Finančno upravo RS ste naslovili vprašanja glede upravljavcev stvarnega premoženja države in samoupravnih lokalnih skupnosti. Skladno z 9. členom Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti – ZSPDSLS (Uradni list RS, št. 86/10, 75/12, 47/13 – ZDU-1G, 50/14, 90/14 – ZDU-1I, 14/15 – ZUUJFO in 76/15) so upravljavci nepremičnega premoženja države državni organi, pravosodni organi in osebe javnega prava, ki jih kot upravljavce določi Vlada Republike Slovenije s sklepom, ali jim je pravica upravljanja nepremičnega premoženja države podeljena z zakonom, podzakonskim predpisom ali aktom o ustanovitvi, ki ga sprejme vlada. Upravljavci premičnega premoženja države so državni organi, pravosodni organi in osebe javnega prava, ki so to premoženje pridobili v uporabo na podlagi kupoprodajne pogodbe, menjalne pogodbe, pogodbe  o  neodplačni  pridobitvi  ali  na  podlagi  drugega  pravnega  posla.  Podlaga  za  določitev novega   upravljavca   premičnega   premoženja   je   dogovor  o  prenosu  med  starim  in  novim upravljavcem, kar se evidentira v skladu s predpisi, ki urejajo materialno in finančno poslovanje upravljavcev premičnega premoženja države. Upravljavci stvarnega premoženja samoupravnih lokalnih skupnosti so uprava samoupravne lokalne skupnosti in osebe javnega prava, ki jih za upravljavce  določi  organ,  pristojen  za  izvrševanje  proračuna samoupravne lokalne skupnosti, s svojim aktom.

Zaradi nejasnosti in različnih tolmačenj v praksi prosite za odgovore na naslednja vprašanja:

1.   Ali upravljavec po tem zakonu pri razpolaganju s premoženjem nastopa v svojem imenu ali v imenu občine oziroma države?

2.   Prvi  in  drugi  odstavek  26.  člena  ZSPDSLS  določata,  da  upravljanje  nepremičnega premoženja obsega zlasti skrb za pravno in dejansko urejenost, investicijsko vzdrževanje,  pripravo, organiziranje in vodenje investicij v vseh fazah investicijskega procesa, oddajo v najem, oddajo v brezplačno uporabo in obremenjevanje s stvarnimi pravicami. Postopke upravljanja nepremičnega premoženja države in samoupravnih lokalnih skupnosti izvaja upravljavec.

a)   Ali se mora prejeti račun, ki ga upravljavec prejme od dobavitelja, davčnega zavezanca, za nabave, ki se nanašajo na skrb za pravno in dejansko urejenost, investicijsko vzdrževanje ter pripravo, organiziranje in vodenje investicij v vseh fazah investicijskega procesa, glasiti na upravljavca ali na občino oziroma državo?

b)   Ali upravljavec prejeti račun iz prejšnje točke evidentira v knjigo prejetih računov in ali lahko, če so ostali pogoji izpolnjeni, odbija DDV od teh nabav?

c)   Ali se šteje, da upravljavec v primeru:

  • da prejme sredstva za te nabave od občine ali države ali
  • ne prejme sredstev za te nabave od občine ali države, pač pa jih pokriva iz naslova pozitivnega poslovnega izida

opravi obdavčljivo dobavo občini oziroma državi in mora zato izdati ustrezen račun ali ne?

d) Če se morajo računi za te dobave glasiti na občino oziroma na državo, ali se ti računi nanašajo na njuno neobdavčljivo dejavnost, s katero se po ZDDV-1 kot organa oblasti ne štejeta kot davčna zavezanca ali na njuno obdavčljivo dejavnost?

e)  Ali