Danes je 3.5.2024

Input:

Seštevanje prometa in identifikacija za namene DDV

18.5.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 4 minute

20.27 Seštevanje prometa in identifikacija za namene DDV

mag. Aleksandra Heinzer

Davčni zavezanec je oproščen obračunavanja DDV, če v obdobju zadnjih 12 mesecev ni presegel oziroma ni verjetno, da bo presegel znesek 50.000 EUR obdavčljivega prometa. Kaj se všteva v ta obdavčljiv promet, v nadaljevanju določajo šesti do deveti odstavek 94. člena ZDDV-1, pri čemer se promet, ki skladno z DDV pravili ni opravljen na ozemlju Slovenije, ne všteva v omenjeno vrednost.

Praviloma se ta promet sešteva pri posameznem davčnem zavezancu, razen če gre za povezane osebe. V tem primeru se promet sešteva, pri tem pa morata biti kumulativno izpolnjena naslednja pogoja:

  • gre za povezane osebe, ki so kot take določene v predpisih o obdavčitvi dohodkov pravnih in fizičnih oseb in

  • te povezane osebe opravljajo dobave blaga iste vrste oziroma storitve iste narave, za namene tega člena pa se skupni znesek obdavčljivega prometa povezanih oseb v obdobju 12 mesecev šteje kot znesek, ki ga vsaka povezana oseba doseže sama.

Pri slednjem je treba posebej opozoriti, da se ne seštevajo le zneski prometa od teh enakih dobav, ki jih povezane osebe opravljajo, pač pa njihov celotni promet, ki se po splošnem pravilu všteva v omenjenih 50.000 EUR.

Namen tega pravila je zlasti preprečevanje, da bi se davčni zavezanec izogibal obračunavanju DDV s tem, da bi