Danes je 28.3.2024

Input:

DDV v gradbeništvu

25.5.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 14 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Vprašanje bralca: Ali se storitve na nepremičninah v drugih državah EU poročajo v rekapitulacijsko poročilo? Ali se storitve na nepremičninah v tretjih državah zavedejo v DDV obrazec oz. DDV evidence?

Strokovnjak odgovarja:

Storitev v zvezi z nepremičninami, katerih kraj je skladno s 27. členom ZDDV-1 v drugi državi članici, se ne poroča v rekapitulacijsko poročilo. Takšnih storitev se prav tako ne poroča v slovenski DDV-O obrazec, se pa izdani račun evidentira v stolpec 23 knjige izdanih računov (Vrednost dobav s pravico do odbitka DDV, pri katerih je kraj dobave zunaj Slovenije).

Vprašanje bralca: Kakšno stopnjo obračunamo za ograjo na stanovanjski hiši in kakšno stopnjo za ograjo pred vhodom na dvorišče stanovanjske hiše?

Strokovnjak odgovarja:

Skladno z 11. točko Priloge I k ZDDV-1, se nižja 9,5% stopnja DDV med drugim uporablja tudi za stanovanja, stanovanjske in druge objekte, namenjene za trajno bivanje ter dele teh objektov, če so del socialne politike, vključno z gradnjo, obnovo in popravilom le-teh.

Omenjeno določbo podrobneje opredeljuje 54. člen PZDDV, ki v prvem odstavku določa, da se med objekte iz omenjene 11. točke Priloge I k ZDDV-1 uvrščajo stanovanjski objekti, če so namenjeni za trajno bivanje in so del socialne politike, ter stanovanjske stavbe za posebne namene, vključno s pripadajočimi deli teh objektov, in sicer pod pogojem, da so njihova dobava, gradnja, obnova ali popravilo zaračunani neposredno investitorju. Tretji odstavek istega člena tega pravilnika nadalje določa, da se za pripadajoče dele stanovanjskih objektov štejejo individualni prostori ter skupni prostori ali gradbeni elementi ali inštalacije, naprave in oprema tega objekta, kadar so zaradi trajnega bivanja v souporabi stanovalcev in v lasti lastnikov stanovanj v tem objektu. Kot pripadajoči del objektov pa se ne štejejo individualni prostori, naprave in oprema športnih, fitnes in drugih objektov, namenjenih za sprostitev.

Storitve gradnje, obnove in popravil stanovanjskih objektov so storitve, uvrščene pod šifro F/Gradbeništvo standardne klasifikacije dejavnosti. Na podlagi navedenega se tako nižja stopnja DDV za gradbene storitve uporablja le, če so kumulativno izpolnjeni naslednji pogoji:

  • 1. gre za stanovanjski objekt, ki je del socialne politike (skladno s PZDDV je stanovanje del socialne politike, če v večstanovanjski stavbi ne presega 120 m2 oziroma v enostanovanjski stavbi ne presega 250 m2 uporabne površine stanovanjskega objekta. Uporabna površina je seštevek površine bivalnih prostorov);
  • 2. gradnja, obnova ali popravilo se zaračunajo neposredno investitorju;
  • 3. gradbeni elementi ali inštalacije, naprave in oprema so v souporabi stanovalcev in v lasti lastnikov stanovanj v tem objektu;
  • 4. gre za storitve, ki so uvrščene pod šifro F/gradbeništvo SKD.

Pri opredelitvi stanovanjskih objektov si pomagamo s Stanovanjskim zakonom. Po Stanovanjskem zakonu so stanovanjske stavbe, razen enostanovanjskih stavb, sestavljene iz posameznih delov in skupnih delov, pri čemer so posamezni deli stanovanjske enote, poslovni prostori ali drugi samostojni prostori. K posameznemu delu pa lahko spadajo tudi drugi individualno odmerjeni prostori, če so del stanovanjske stavbe v solastnini etažnih lastnikov. Skladno s tretjim odstavkom 4. člena Stanovanjskega zakona so individualni prostori, ki pripadajo določenim posameznim delom, lahko atriji, kleti, drvarnice kot tudi garaže, balkoni, terase, lože, če niso sestavni del posameznega dela. Med skupne dele v večstanovanjski stavbi po 5. členu Stanovanjskega zakona sodijo stopnišča, vhodni vetrolovi, hodniki, kolesarnice, pralnice, sušilnice, skupne kleti, zaklonišča, delavnice za hišnike, hišniška stanovanja, prostori za odlaganje odpadkov in drugi prostori, ki so namenjeni skupni rabi etažnih lastnikov (dovozi, klančnine in podobno) ter zemljišče, na katerem stavba stoji, lahko pa tudi drugo zemljišče, na katerem so izpolnjeni pogoji lastništva. Skupni gradbeni elementi v večstanovanjski stavbi so temelji, nosilni zidovi in druge vrste konstrukcij, stropi, streha, fasada, dimniki, prezračevalne tuljave, svetlobni jaški, jaški dvigal in druge podobne konstrukcije.

Skupne inštalacije, naprave in oprema v večstanovanjski stavbi so notranja električna, vodovodna, plinovodna in toplovodna napeljava, ki je za hišnimi priključki in se nahaja v skupnih prostorih, dvigala, kanalizacija, naprave za ogrevanje, televizijske in druge sprejemne antene, strelovodi, naprave za gašenje, odkrivanje in javljanje požara, varnostna