Danes je 25.4.2024

Input:

DDV in oprostitve

4.2.2016, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Podjetje je kupilo osebno vozilo za namene oddajanja v najem. Zanima me, kako je z obračunom DDV, če izstavimo račun za najem vozila itlaijanski in hrvaški firmi.

DDV implikacije so odvisne od tega, ali gre v posameznem primeru za kratkoročni ali dolgoročni najem vozila. Ob predpostavki, da prejemnika storitev po pravilih Izvedbene uredbe prepoznate kot davčnega zavezanca (predloži vam veljavno italijansko oziroma hrvaško identifikacijsko številko za namene DDV), so naslednje možne situacije:

Če gre za kratkoročni najem (pomeni stalno posest ali uporabo prevoznega sredstva v obdobju, ki ni daljše od trideset dni) upoštevate posebno pravilo iz prvega odstavka 30b. člena ZDDV-1, ki določa, da je kraj dajanja prevoznega sredstva v kratkoročni najem kraj, kjer je prevozno sredstvo dejansko dano na razpolago najemniku.

Če je torej prevozno sredstvo dano na razpolago v Sloveniji, na izdanem računu obračunate slovenski DDV. Če je prevozno sredstvo dano na razpolago na območju druge države, je treba preveriti tamkajšnje obveznosti. Če pa gre za dolgoročni najem, pa se uporabi splošno pravilo določanja kraja iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1.

V kolikor torej takšno storitev prejme davčni zavezanec za potrebe svojega sedeža v Italiji ali na Hrvaškem, na računu ne obračunate slovenskega DDV, transakcijo pa poročate v rekapitulacijsko poročilo.

Smo zavezanci za DDV, obračunavamo odbitni delež, saj svojo nepremičnino oddajamo v oproščen najem, kako ravnamo z obračunom DDV pri izdanih računih za stroške komunale, elektrike, ki jih zaračunamo najemnikom (stroški niso vključeni v najemnino)? Pri vhodnih računih si ta DDV odbijamo v višini odbitnega deleža.

Vaša situacija je precej neugodna, zato svetujem, da preverite možnosti odbijanja DDV na podlagi več odbitnih deležev.

Prejeli smo račun iz Hrvaške z zaračunanim PDV-jem. Ali delamo samoobdavčitev samo od osnove, ali od zneska za plačilo? Ali je PDV priznani strošek?

Če ugotovite, da je nabava predmet slovenskega DDV in hrvaški dobavitelj ni ravnal v skladu s pravili Direktive o DDV, potem morate v Sloveniji od prejema te nabave obračunati DDV po sistemu samoobdavčitve, in sicer na neto vrednost.

Kot namreč določa a. točka petega odstavka 36. člena ZDDV-1, se DDV ne všteva v davčno osnovo. Velja tudi omeniti, da je davčni organ zavzel stališče, da nepravilno obračunan DDV davčnega zavezanca iz druge države članice ni davčno priznan odhodek. V svojem pojasnilu št. 4230-201/2008, z dne 18. 7. 2008 je tako med drugim navedel (6. točka pojasnila):

"V praksi prihaja do situacij, ko davčni zavezanec iz druge države članice nepravilno obračuna DDV od dobave blaga znotraj Skupnosti ali opravljene storitve (iz preventivnih razlogov), čeprav je od opravljene transakcije treba DDV obračunati po slovenski DDV zakonodaji. Davčni zavezanec tujega DDV ne more odbiti, ampak je upravičen do vračila nepravilno obračunanega tujega DDV in lahko zahteva vračilo DDV od davčnega zavezanca, ki mu ga je zaračunal. V skladu z navedenim obračunani tuji DDV ne more predstavljati davčno priznanega odhodka. Davčni zavezanec namreč za