Danes je 19.4.2024

Input:

Transakcije z blagom pri poslovanju s tujino

23.2.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 13 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Podjetje mizarstvo s slovensko davčno številko, namerava montirati pohištvo na ladji na Hrvaškem za hrvaškega naročnika s hrvaško davčno številko. Kaj vse mora naše podjetje urediti in o čem poročati? Ali mora zaračunati DDV in po kateri klavzuli?

Če bo šlo za dobavo blaga, ki bo instalirano na ozemlju Hrvaške, se kot kraj opravljanja te dobave šteje Hrvaška. V Sloveniji torej dobavo poročate v stolpec 13 KIR in polje 14 obračuna DDV. Ali bo ta dobava na Hrvaškem oproščena, pa je odvisno od tega, ali so v vašem primeru izpolnjeni pogoji za oprostitev. Obstajajo namreč posebnosti, ki veljajo za oskrbovanje določenih plovil (primeroma glejte 53. člen ZDDV-1), vendar imam žal premalo podatkov, da bi vam lahko pravilno svetovala. Če oprostitev plačila DDV na Hrvaškem ne obstaja, na izdanem računu navede klavzulo ''obrnjena davčna obveznost'' – glede na to, da navajate, da je naročnik na Hrvaškem identificiran za namene DDV, predvidevam, da bo prišlo do obrnjene davčne obveznosti. Te klavzule se ne navede, če oprostitev obstaja.

Mali davčni zavezanec bo prodajal blago iz Španije. Postopek bo takšen, da bo kupec naročil blago pri slovenskem s.p., ta bo posredoval naročilo španski družbi in ta družba bo blago poslala končnemu kupcu v Slovenijo. Račun kupcu bo izstavil slovenski s.p., španski dobavitelj pa bo trikrat na mesec izstavil zbirni račun slovenskemu s.p. Je tako pravilno ali obstaja kakšna zanka?

Ker primera ne poznam, bi se kakšna zanka lahko hitro našla. Preveriti je treba, kateri transakciji se pripiše prevoz tega blaga. Menim, da bo španski dobavitelj v vsakem primeru obračunaval lokalni DDV, saj če se prevoz lahko pripiše prvi transakciji, španski dobavitelj ne more uveljavljati oprostitve plačila DDV, ker mali davčni zavezanec v Sloveniji ni identificiran za namene DDV (pazite na mejo 10.000 EUR !). Enako bo španski dobavitelj ravnal, če se prevoz pripiše šele drugi transakciji. Stroški nabave tega blaga se bodo torej malemu davčnemu zavezancu povišali za znesek tega DDV, prav tako lahko ima mali davčni zavezanec težave v Španiji, če se prevoz blaga pripiše šele drugi transakciji, saj bi španski davčni organ lahko zaključil, da tam opravlja obdavčljive dobave in bi bila obvezna identifikacija za namene DDV v Španiji. Če se prevoz pripiše prvi transakciji, mali davčni zavezanec v Sloveniji ni dolžan obračunavati DDV od pridobitve tega blaga do meje 10.000 EUR. V naslednjem koraku mali davčni zavezanec izdaja račune končnim kupcem brez DDV, dokler ne preseže 50.000 EUR.

Prejeli smo račun od poljskega izvajalca s poljsko ID številko za opravljeno storitev izvedbe del na naših izdelkih v proizvodnji v Sloveniji. Na računu so nam zaračunali njihovo delo brez DDV. Račun vnesemo v naše knjige na osnovi samoobdavčitve. Kako je v tem primeru z obračunom DDV, kdo mora obračunati DDV? Ali se mora poljski izvajalec registrirati za DDV v Sloveniji, če opravlja storitve v Sloveniji?

Če je šlo za delo na premičninah (izdelkih), se poljskemu davčnemu zavezancu ni treba tukaj identificirati za namene DDV. Transakcijo na Poljskem poroča v rekapitulacijsko poročilo, vaša družba kot prejemnica te storitve pa upošteva 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1 in obračuna DDV na podlagi samoobdavčitve kot prejem storitve iz druge države članice.

Smo zavezanec za DDV z ID št.

1. V EU dobavimo blago in opravimo storitve na nepremičninah – vgradnja aluminijastih oken, vrat … oprostitev po 27. členu. Storitev predstavlja 20 %, material pa 80 %. Ali moramo izstaviti dva računa oz. pisati dve klavzuli posebej za dobavo blaga in posebej za dobavo storitev. Ali pa je to dobava blaga z montažo -–27. člen?

2. Material in montažo na objektu v Švici zaračunamo Slovencu z ID DDV. Smo podizvajalec. Kakšen račun izstavimo slovenskemu ID DDV za material (22 % DDV) in kakšen za storitev (27. člen), ki jo bomo izvajali na