Danes je 16.4.2024

Input:

DDV dilema: Izpolnjevanje rekapitulacijskega poročila (vzorec + primer)

22.4.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 7 minut

17.6 DDV dilema: Izpolnjevanje rekapitulacijskega poročila (vzorec + primer)

mag.Aleksandra Heinzer

>>> vzorec rekapitulacijskega poročila<<<

Kdo mora predložiti rekapitulacijsko poročilo

Vsak davčni zavezanec, ki je identificiran za namene DDV v Sloveniji, in opravlja intrakomunitarne dobave blaga in storitve davčnim zavezancem, ki so identificirani za namene DDV v drugih državah članicah Evropske Unije, je dolžan te dobave na mesečni ravni poročati v rekapitulacijsko poročilo (obrazec RP-O), ki ga mora predložiti davčnemu organu v elektronski obliki preko sistema eDavki.

Rekapitulacijsko poročilo je dolžan oddajati tudi vsak mali davčni zavezanec iz 94. člena ZDDV-1, ki se je moral identificirati za namene DDV s posebno DDV številko, ker je začel opravljati storitve davčnim zavezancem, ki so identificirani za namene DDV v drugih državah članicah Evropske Unije, in so skladno s prvim odstavkom 25. člena ZDDV-1 obdavčene na ozemlju druge države članice, za katere je plačnik DDV skladno s 196. členom DDV direktive izključno prejemnik storitev.

V primeru, da tuj davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji, imenuje davčnega zastopnika, je dolžan rekapitulacijsko poročilo predložiti davčni zastopnik. V rekapitulacijsko poročilo davčni zastopnik vpiše svojo identifikacijsko številko za DDV ter identifikacijsko številko za DDV zastopane osebe (slovensko identifikacijsko številko za DDV ali identifikacijsko številko za DDV, ki mu jo je izdala njegova država članica, če ni identificirana za namene DDV v Sloveniji). Do takšnih primerov prihaja predvsem pri postopku 42 (uvoz blaga iz tretje države in takojšnja nadaljnja dobava v drugo državo članico).

Katere podatke mora vsebovati rekapitulacijsko poročilo?

V rekapitulacijsko poročilo je treba za posamezno mesečno obdobje navesti podatke o:

  • dobavah blaga znotraj Unije, ki so opravljene pod pogoji iz 1. in 4. točke 46. člena ZDDV-1,

  • dobavah blaga po carinskih postopkih 42 in 63,

  • pravih tristranskih dobavah blaga znotraj Unije (poroča se le transakcijo, ki jo opravi davčni zavezanec, ki je identificiran za namene DDV v Sloveniji in je drugi v verigi ter jo opravi tretjemu v verigi)

  • opravljenih storitvah, za katere je prejemnik storitev dolžan plačati DDV v drugi državi članici,

  • popravkih za pretekla