Danes je 28.3.2024

Input:

DDV dileme 1/2020

4.2.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Občina ima v lasti prireditveni šotor, ki ga do sedaj ni zaračunavala uporabnikom (oz. samo enemu). Ostali vsi so imeli šotor zastonj. Stroške za šotor smo vodili na posebni - ločeni postavki, DDV-ja nismo odbijali, ker tudi zaračunavali šotora nismo. Sedaj so na občinskem svetu sprejeli sklep, da se bo šotor zaračunaval vsem uporabnikom. Seveda z DDV. Tako si bomo lahko pri vhodnih računih odbijali DDV. Zanima nas, ali bi morali od sedaj naprej odpreti novo posebno postavko, ali lahko vodimo dalje na dosedanji postavki, ki je seveda ločena od ostalih in si DDV odbijamo.

 

Kreiranje »postavk« DDV zakonodaja ne opredeljuje. V kolikor boste z obstoječo zagotovili jasen pregled ločenega knjigovodstva, potem menim, da lahko ostane enaka.

 

Prosim za informacijo, kakšna dokazila potrebujemo, kadar izdamo račun za blago, ki ga prodamo davčnemu zavezancu v EU brez davka.

 

Najprej morate preizkusiti, ali obstajajo vsi pogoji, da je dobava blaga lahko sploh oproščena: 1. prevoz mora organizirati prodajalec, kupec ali tretj aoseba za račun enega od njiju, 2. kupec mora predložiti veljavno ID številko druge države članice (ne Slovenije), 3. prodajalec mora pravilno izpolniti rekapitulacijsko poročilo in 4. prodajalec mora posedovati dokazila, da je bilo blago dejansko odpeljano iz Slovenije. V zvezi s posedovanje dokazil ima dve možnosti, in sicer 1. upošteva 45a. člen Izvedbene uredbe o DDV (poseduje 2 nenasprotujoča si dokazila, ki sta ju izdali dve od njega in kupca neodvisni osebe, če prevoz organizira sam, oziroma poleg tega še izjavo, če prevoz organizira kuec sam), 2. če ne razpolaga z dokazili iz prejšnje točke upošteva 79. člen PZDDV.


Kot vemo je Velika Britanija zapustila EU. Ali jo tretiramo kot tretjo državo, in upoštevamo predpise ki veljajo za tretje države?

 

0d 1. februarja 2020 do 31. decembra 2020 bo v odnosih med EU in Združenim kraljestvom veljalo prehodno obdobje. V tem času bo Združeno kraljestvo še vedno del enotnega trga in carinske unije. Pogoji poslovanja podjetij z Združenim kraljestvom se ne bodo spremenili. Več si lahko preberete tukaj: https://www.fu.gov.si/poslovni_dogodki_podjetja/izstop_zdruzenega_kraljestva_iz_evropske_unije_brexit/

 

Na enem izmed seminarjev vezanih na temo novosti iz DDV-ja nam je predavatelj poudarjal pomembnosti Incoterms klavzul, ki morajo biti navedene na računih. Glede na to da se z Incotermsi določa kdo plača stroške prevoza in kdaj preide lastništvo in tveganje na kupca blaga, domnevam da je to vezano na datum nastanka obdavčljivega dogodka.


Primer: datum računa in datum odpreme blaga 31.01.2020, datum ko kupec prejme blago 04.02.2020. Pri pariteti CPT ali DAP skl. prodajalca, plača stroške prevoza prodajalec, lastništvo na blagu in tveganje pa preide na kupca že v skl. prodajalca, kar pomeni da je datum DDV 31.01.2020?

 

Po mnenju FURS Incoterms klavzule ne vplivajo na davčno obravnavo posameznih transakcij, vsekakor pa so eden izmed indicev, ki kažejo na dogovor med prodajalcem in kupcem. Jaz vsekakor priporočam, da se stranki tudi za DDV namene dogovorita, kdaj pride do prenosa pravice do razpolaganja in kdo organizira