Danes je 29.3.2024

Input:

DDV dileme 5/2020

1.9.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 14 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Kdaj oz. v katerih primerih zmanjšaš odbitek DDV po datumu prejema dobropisa in v katerih primerih v istem davčnem obdobju, kot je račun, na katerega se nanaša dobropis? Npr. račun prejmeš junija za opravljeno storitvijo v maju (torej DDV za junij), dobropis pa prejet v juliju (kdaj je DDV za julij in kdaj za junij).

Prvi odstavek 108. člena PZDDV določa, da če davčni zavezanec, ki je prejel blago oziroma storitve, prejme obvestilo dobavitelja blaga oziroma storitve, da je ta zaradi napake na računu ali drugih razlogov iz drugega odstavka 39. člena ZDDV-1 zmanjšal obračunani DDV, mora zmanjšati odbitek DDV najkasneje v obračunu DDV za davčno obdobje, v katerem prejme obvestilo dobavitelja. Če je torej v konkretnem primeru zavezanec prejel dobropis z obvestilom v juliju, mora v tem davčnem obdobju tudi znižati odbitek. Opozarjam pa tudi, da mi dejansko stanje ni poznano in ne vem, ali je bil DDV ob sami nabavi na računu sploh pravilno obračunan (glejte peti odstavek 67. člena ZDDV-1). Prav tako bi opozorila na pojasnilo davčnega organa št. 4230-378/2007, 11. 6. 2008, v katerem je slednji med drugim navedel, da če prejemnik ne prejme ustreznega dokumenta o naknadni spremembi davčne osnove od dobavitelja, kupec sam izda dokument, na podlagi katerega popravi odbitek vstopnega DDV.

Ali se DDV za račune, v katerem je npr. zaračunana storitev za celo leto, odbije ob prejemu računa ali, ko je obdobje opravljene storitve končano (naročnine, zavarovanja,...)?

V zvezi z odbitkom DDV mora davčni zavezanec preveriti, kdaj nastaneta pravica do odbitka DDV in kdaj so izpolnjeni vsebinski in formalni pogoji, da ta odbitek lahko tudi uveljavlja. Ker je vaše vprašanje zelo široko, pravila pa se glede na vrsto nabave lahko razlikujejo, se tokrat osredotočam le na primer, ko davčni zavezanec, ki ima sedež in je identificiran za namene DDV v Sloveniji, opravi storitev drugemu davčnemu zavezancu, ki to storitev prejme za potrebe svojega sedeža v Sloveniji, kraj opravljanja storitev je Slovenija, plačnik DDV pa je izvajalec. Skladno z 62. členom ZDDV-1 pravica do odbitka DDV nastane v trenutku, ko nastane obveznost obračuna DDV. Na podlagi prvega odstavka 33. člena ZDDV-1 obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna DDV nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene. Nadalje peti odstavek 33. člena ZDDV-1 določa, da če je plačilo izvršeno preden je blago dobavljeno ali preden so storitve opravljene, nastane obveznost obračuna DDV na dan prejema plačila in od prejetega zneska plačila. Torej, če je storitev končana 31. 12., takrat nastane obdavčljiv dogodek in z njim obveznost obračuna DDV, hkrati pa tudi pravica do odbitka DDV pri prejemniku (če seveda to nabavo uporabi za opravljanje svoje obdavčene dejavnosti). Slednji to pravico lahko uveljavlja, ko tudi prejme račun za te storitve. Če pa prejemnik to storitev plača že med letom, še preden je storitev končana, lahko, če ima ustrezen račun za predplačilo oziroma račun, to pravico uveljavlja že prej. 

Na Češkem imamo registracijo za namene DDV, ki smo jo pridobili zaradi konsignacije - naš dobavitelj iz Slovenije pošilja blago na Češko na konsignacijo, kupec tega blaga na Češkem smo mi.

Sedaj imamo predviden posel, ko bo blago šlo iz Italije od dobavitelja z italijansko ID številko na Češko, kupec blaga smo mi. Glede na vsebino bi dobavitelju iz Italije sporočili Češko ID številko, naredimo na Češkem samoobdavčitev, in prodamo naprej češkemu kupcu z češkim DDV. Dobavitelj iz Italije bi nam prodal na pariteti DDP Češka.

Kaj menite?

Razumem, da gre v opisanem primeru za verižni posel. Prav tako razumem, da je vaša družba druga v verigi in da prevoz organizira italijanski dobavitelj (to lahko le sklepam iz vašega vprašanja). V kolikor je temu tako, potem je vaša namera po mojem pravilna. Lahko pa bi preverili še drugo možnost, in sicer, ali so izpolnjeni vsi pogoji, da bi na Češkem uveljavili administrativno poenostavitev za tristranski posel in pri nabavi uporabili SLO ID številko kot drugi v verigi. To bi bilo mogoče le, če na Češkem nimate stalne poslovne enote in če Češka ne ovira takšnega posla le zaradi tega, ker imate tam ID številko (slednje sicer po Direktivi o DDV ne sme vplivati na uveljavljanje te poenostavitve,