Danes je 20.4.2024

Input:

DDV dileme 8/2020

15.12.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Atipični davčni zavezanec zaračuna podjetju v Angliji storitve digitalnega marketinga. Angleško podjetje nima DDV številke, je pa registrirano podjetje. Kako ravnati v povezavi z DDV? Ali se obračuna DDV v Sloveniji? Kako se ta račun prikaže v DDV knjigah in obračunu?

V kolikor prejemnik ne predloži svoje veljavne identifikacijske številke za namene DDV (svetujem, da se o tem hrani dokumentacija), potem ga izvajalec ne more obravnavati kot davčnega zavezanca, ampak kot osebo, ki ni davčni zavezanec. Če ta mali davčni zavezanec izpolnjuje vse pogoje iz tretjega odstavka 30.c člena ZDDV-1, potem se, dokler so ti pogoji izpolnjeni, kot kraj opravljanja storitev šteje Slovenija in se ta promet malemu davčnemu zavezancu všteva v 50.000 EUR obdavčljivega prometa.

Nemško podjetje pošlje dele kovinske konstrukcije, ki jih v Sloveniji po naročilu dodelamo (varilske storitve) in nato pošljemo nazaj v Nemčijo. Na računu zaračunamo storitve. Kako to prikažemo v obračunu DDV? Kašno dokumentacijo potrebujemo za dokazovanje?

Če gre za storitve na premičnini in te storitve prejme davčni zavezanec za potrebe svojega sedeža v Nemčiji (vam predloži svojo veljavno identifikacijsko številko za namene DDV), potem se pri določanju kraja uporabi splošno pravilo iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1. Posledično se za te storitve slovenskega DDV ne obračuna, na računu se poleg ostalih elementov navede klavzulo »obrnjena davčna obveznost«. Transakcijo se poroča v polje 12 in RP. Morate pa voditi tudi evidenco v zvezi z blagom, ki se začasno dostavi v Slovenijo in je predmet dodelave ter je ves čas v lasti nemškega naročnika. Tretji odstavek 85. člena ZDDV-1 namreč določa, da mora vsak davčni zavezanec v svojem knjigovodstvu zagotoviti dovolj podrobne podatke, da omogočijo identifikacijo blaga, ki mu ga odpošlje iz druge države članice davčni zavezanec, identificiran za DDV v tej drugi državi članici, ali druga oseba za njegov račun, v zvezi s katerim je bila opravljena cenitev ali delo na tem blagu.

To evidenco podrobneje opredeljuje 150. člen PZDDV, ki določa, da mora davčni zavezanec v takšnem primeru zagotoviti zlasti naslednje podatke:

- količino in vrednost prejetega blaga;

- kratek opis blaga (vrsta premičnine);

- vrsto opravljene storitve (cenitev premičnine ali vrsta storitve, ki se opravlja na premičnini);

- ime in sedež oziroma stalno oziroma običajno prebivališče naročnika