Danes je 26.4.2024

Input:

DDV pri spletni preprodaji blaga

2.7.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 4 minute

2019.14.2.1 DDV pri spletni preprodaji blaga

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Mali davčni zavezanec se želi ukvarjati s spletno prodajo blaga. Na svoji spletni strani bo ponujal določene izdelke, ki jih ponujajo večje spletne trgovine (npr.: Amazon, AliEkspress in podobno). Po prejemu naročila bo zavezanec naročilo predal naprej dobavitelju tega blaga, ki bo opravil dobavo direktno končnemu kupcu. Plačilo bo šlo od kupca zavezancu, ta pa bo blago plačal dobavitelju. Blago ne bo prišlo na ozemlje Slovenije, razen če bo kupec iz Slovenije.

Pričakujemo, da bo večina kupcev iz Slovenije in EU, dobavitelji pa večinoma iz tretjih držav (Kitajska, ZDA), lahko pa tudi iz EU. Kako je z obračunom DDV, kakšen račun mora kupcu izstaviti zavezanec? Ali se mora zavezanec registrirati za DDV? Znano nam je, da se pri dobavi blaga na daljavo obračuna naš DDV, če gre za dobavo končnemu kupcu, ni presežen cenzus v državi članici, kjer je prejemnik blaga in je prodajalec zavezanec za DDV. Moti nas dejstvo, da blago ne bo prišlo na ozemlje Slovenije, zato ne vemo, kako z obračunom DDV v primeru, da se zavezanec registrira za DDV.

Uvodoma velja še posebej opozoriti, da je treba pri tovrstnem načrtovanju poslovnega modela k DDV implikacijam pristopiti celostno. Ker ta pristop zahteva popolno poznavanje vseh dejstev, ga je mogoče opraviti le v