Danes je 23.4.2024

Input:

Gradbeništvo in DDV

20.4.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 7 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Opravljamo storitve na področju gradbeništva – posebne vrste čiščenja s specialnim strojem. Včasih ta stroj damo naročniku samo v najem in zaračunamo DDV, včasih pa poleg najema sodelujemo pri opravljanju teh storitev, predvsem kot podizvajalci v sklopu gradbenih del. Ali lahko v drugem primeru opravimo prevalitev davčne obveznosti ali moramo ločiti storitev dajanja v najem od opravljanja storitev?

Določene transakcije se sicer lahko obravnavajo enotno, vendar pa v zvezi s tem ostaja veliko neznank in je treba res preveriti vsak primer posebej. Če gre v drugem primeru za projekt na ključ in je najem teh strojev le pomožna storitev, potem bi se takšna dobava načeloma lahko obravnavala enotno, bi pa morala zadevo bolje poznati, da bi to lahko z gotovostjo trdila. Če ste v dvomih in enotnosti ne prepoznate, vam svetujem, da se zadeve zaračunavajo ločeno.

Smo izvajalci gradbenih storitev in naši naročniki so tudi občine. V primeru, da nam na naročilu navedejo, da je to za opravljanje javne službe, potem zaračunamo DDV, v obratnem primeru pa naredimo prevalitev davčne obveznosti po 76.a členu. Ali bi morali preveriti pri naročniku, za katero dejavnost naroča storitev? Na koncu leta na bilančni presečni dan vkalkuliramo že opravljene in nezaračunane storitve. Račun izstavimo skladno s pogodbo po opravljeni primopredaji. Ali bi morali za vračunane prihodke obračunati tudi DDV?

Po mnenju davčnega organa je občina dolžna sporočiti ta podatek, vam pa priporočam še dodatno varovalo pri podpisu pogodbe, in sicer naj občina izjavi, da podaja pravilne podatke in s tem sprejme odgovornost za morebitne nepravilnosti. Obveznost obračuna DDV pri gradbenih delih praviloma nastane ob koncu dogovorjenega obdobja situacij. V kolikor se gradbenik in naročnik dogovorita za izdajanje zaporednih računov (situacij) ali za zaporedna plačila, potem menim, da je pravilno, da se glede nastanka obdavčljivega dogodka upošteva drugi odstavek 33. člena ZDDV-1. Dobave so torej opravljene v trenutku, ko poteče obdobje, na katero se taki računi ali plačila nanašajo, vendar to obdobje ne sme biti daljše od enega leta. V kolikor gre za mesečne situacije, je treba DDV obračunati zadnji