Danes je 29.3.2024

Input:

Kasnejša samoobdavčitev in pravica do odbitka

29.5.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2020.05.2.8 Kasnejša samoobdavčitev in pravica do odbitka

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

V letu 2018 je družba – davčni zavezanec za DDV v Sloveniji, preko spleta naročila, plačala in prejela licenco za programsko opremo, namenjeno montiranju video vsebin davčnemu zavezancu za DDV iz druge države članice EU. Za prejeto in plačano storitev od dobavitelja ni bil prejet račun. Ugotavljamo, da v letu 2018, družba kot prejemnik storitve ni obračunala DDV. Če DDV obračuna sedaj in hkrati plača obresti od prepozno obračunanega DDV, kako je z uveljavitvijo pravice do odbitka DDV, glede na to, da račun ni bil prejet?

Skladno s c. točko prvega odstavka 2. člena Direktive o DDV so predmet DDV tudi storitve, ki jih davčni zavezanec, ki deluje kot tak, opravi na ozemlju države članice za plačilo. Nadalje prvi odstavek 24. člena Direktive o DDV določa, da »opravljanje storitev« pomeni vsako transakcijo, ki ni dobava blaga.

Če je torej v zadevnem primeru davčni zavezanec prejel storitev licence od drugega davčnega zavezanca za plačilo, je takšna storitev obdavčljiva. Kadar storitev prenosa in odstopa avtorskih pravic, patentov, licenc, blagovnih znamk in podobnih pravic, prejme davčni zavezanec, se pri določanju kraja uporabi splošno pravilo iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1. Če je torej v zadevnem primeru storitev licence za plačilo prejel davčni zavezanec za potrebe svojega sedeža v Sloveniji (vaša družba), je do DDV upravičena Slovenija. Če je takšno storitev opravil davčni zavezanec iz svojega sedeža v drugi državi članici, je skladno s 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1 plačnik DDV prejemnik sam na podlagi samoobdavčitve, ne glede na to, ali je izvajalec izdal račun za to storitev ali ne (kot pravilno ugotavljate že sami).

Pri tem mora prejemnik storitve paziti, da