Danes je 28.3.2024

Input:

Kraj dobave blaga

15.7.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

6.4.1 Kraj dobave blaga

Erika Režek, davčna svetovalka

Dobava blaga brez prevoza (19. člen ZDDV-1)

Uporablja se načelo obdavčitve po kraju, kjer se blago nahaja, ko se opravi dobava blaga.

Družba A proda opremo kupcu B. Promet opravi na ozemlju Slovenije, zato je oprema obdavčena v Sloveniji. Kraj obdavčitve po kraju dobave blaga.

Če se dobava opravi v drugo državo članico in je naročnik blaga identificiran za namene DDV v tej državi, se davčno breme prevali na kupca (ta obračuna DDV po načelu “samoobdavčitve“).

Dobava blaga s prevozom (20. člen ZDDV-1)

Osnovno pravilo: obdavčitev prevoza blaga je kraj, kjer se blago nahaja, ko se začne odpošiljanje ali prevoz blaga prejemniku.

Skladno z Izvedbeno uredbo Sveta EU, mora biti pravica države članice pridobitve, da pridobitev obdavči, popolna, ne glede na obravnavo DDV, ki se uporablja za transakcijo v državi članici, iz katere je bilo blago odposlano.

Prevoznik A iz Ljubljane opravi prevoz blaga za naročnika B v Koper. Začetek poti Slovenija, prav tako se prevoz tudi konča v Sloveniji, zato je celotna pot predmet obdavčitve v Sloveniji.

Kadar se prevoz začne na tretjem ozemlju ali v tretji državi, je kraj dobave blaga država uvoza blaga (načelo namembnega kraja).

Prevoznik A iz Slovenije opravi prevoz blaga iz Beograda v Koper za naročnika B v Kranju. Prevoz je povezan z uvozom blaga, zato se tudi prevozni stroški vštevajo v davčno osnovo pri uvozu blaga in se posredno obdavčijo skozi ceno blaga.

Za čezmejne dobave blaga osebam, ki niso davčni zavezanci se od 1.7.2021 določi odstopanje od splošnega pravila, v skladu s katerim se šteje, da je kraj dobave blaga kraj, kjer se začne odpošiljanje ali prevoz blaga prejemniku oziroma pri uvozu blaga država članica uvoza blaga, iz katere se nadaljuje prevoz blaga prejemniku. V primeru, ko davčni zavezanec prodaja blago na daljavo znotraj Unije ali davčni zavezanec prodaja na daljavo s tretjih ozemelj ali iz tretjih držav uvoženo blago osebam, ki niso davčni zavezanci, se šteje, da je kraj dobave blaga kraj, kjer se odpošiljanje ali prevoz blaga prejemniku konča, oziroma pri uvozu blaga država članica v kateri se konča prevoz blaga prejemniku.

Prodaja blaga na daljavo

Prodaja blaga na daljavo znotraj Skupnosti pomeni dobavo blaga, pri kateri dobavitelj (davčni zavezanec, ki prodaja to blago) ali druga oseba za njegov račun to blago odpošlje ali prevaža iz ene države članice v drugo osebi, ki ni davčni zavezanec, ali osebi, ki se obravnava kot oseba, ki ni davčni zavezanec. Ta opredelitev ne vključuje novih prevoznih sredstev in blaga, dobavljenega potem, ko je bilo montirano ali instalirano, ki zato ne morejo biti predmet prodaje na daljavo znotraj Skupnosti. Opredelitev pa vključuje trošarinsko blago.

Prodaja na daljavo s tretjih ozemelj ali iz tretjih držav uvoženega blaga pomeni dobavo blaga, pri kateri dobavitelj (davčni zavezanec, ki prodaja blago) ali druga oseba za njegov račun dobavi blago s tretjega ozemlja ali iz tretje države osebi, ki ni davčni zavezanec, ali osebi, ki se obravnava kot oseba, ki ni davčni zavezanec. Upoštevati je treba, da mora biti blago odposlano/prepeljano s tretjega ozemlja/iz tretje države, da je vključeno v to opredelitev. Blago, ki je že v skladišču v EU, ni zajeto in ne izpolnjuje pogojev za prodajo uvoženega blaga na daljavo. Opredelitev ne vključuje novih prevoznih sredstev in blaga,