Danes je 28.3.2024

Input:

Obračun DDV pri prodaji blaga preko elektronskega vmesnika in vključitev v uvozni VEM sistem

28.2.2022, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2022.02.2.7 Obračun DDV pri prodaji blaga preko elektronskega vmesnika in vključitev v uvozni VEM sistem

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Slovenski davčni zavezanec, podjetje s sedežem v Sloveniji in s slovensko ID številko za namene DDV, prodaja trgovsko blago manjših vrednosti preko spletne platforme »Amazon« končnim kupcem po celem svetu. Blago je dobavljeno na Kitajskem in dostavljeno v skladišče v ZDA, od koder se odpošilja kupcem. Glede na navedeno imamo nekaj vprašanj:

  • Ali podjetje izpolnjuje pogoje za uporabo uvozne ureditve VEM – prodaja na daljavo s tretjih ozemelj ali iz tretjih držav uvoženega blaga oz. prodaja uvoženega blaga na daljavo v pošiljkah vrednosti največ 150 EUR?

  • Če podjetje izpolnjuje pogoje, kako ravnati do pridobitve posebne DDV številke za posebno ureditev oziroma kakšne račune mora izdati za blago, ki je odposlano končnim kupcem pred registracijo v uvozni VEM? Bi se moralo podjetje registrirati v vsaki državi članici glede na to, da prag 10.000 EUR ne pride v poštev? Kaj pa v primeru pošiljk, pri katerih so vrednosti višje od 150 EUR?

  • Če podjetje ne izpolnjuje pogojev, na kakšen način mora izdajati račune – kako obračuna DDV za končne kupce v EU in izven EU?

  • Kako bi se primer spremenil, če bi se blago skladiščilo znotraj EU (Italija, Nemčija)? Bi za dobave končnim kupcem znotraj EU podjetje izpolnjevalo pogoje za uporabo posebne ureditve?

Prvi odstavek 6.a člena ZDDV-1 določa, da kadar davčni zavezanec z uporabo elektronskega vmesnika, kot je trg, platforma, portal ali podobno sredstvo, omogoča prodajo na daljavo s tretjih ozemelj ali iz tretjih držav uvoženega blaga v pošiljkah z realno vrednostjo največ 150 EUR, se šteje, da to blago prejme in dobavi sam davčni zavezanec, ki omogoča dobavo. Nadalje šesti odstavek 20. člena tega