Danes je 19.4.2024

Input:

Obračun DDV za storitve, poplačane iz danega predplačila, ki je bilo namenjeno za pridobitev blaga iz EU

4.5.2022, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2022.04.2.5 Obračun DDV za storitve, poplačane iz danega predplačila, ki je bilo namenjeno za pridobitev blaga iz EU

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Slovenski zavezanec za namene DDV je v letu 2019 izvršil predplačilo zavezancu iz Nemčije za nabavo gradbenega materiala. Takrat je bil upoštevan 36. člen PZDDV, ki določa, da če davčni zavezanec izvrši plačilo, preden je opravljena pridobitev blaga znotraj Unije, ne nastane obveznost obračuna DDV. Do dobave tega blaga kasneje ni prišlo, so se pa s strani nemškega zavezanca opravile določene storitve slovenskemu zavezancu, ki so bile potem poplačane iz zneska tega predplačila. Za opravljene storitve smo ob prejemu računa naredili tudi samoobdavčitev ter poročali v DDV-O. Glede na to, da je razlika pri nastanku obveznosti obračuna DDV pri danih predplačilih za blago iz EU in danih predplačilih za storitve iz EU, nas zanima, na kaj mora biti pozoren in kakšna je obveznost slovenskega zavezanca glede DDV, če so v bodoče s strani nemškega zavezanca za DDV opravljene storitve slovenskemu zavezancu (za katere je dolžan slovenski zavezanec narediti samoobdavčitev) in so potem te storitve poplačane iz danega predplačila, ki je bilo namenjeno za pridobitev blaga iz EU? Zanima nas tudi, kdaj je bil 36.a člen črtan iz PZDDV?

Uvodoma velja še posebej opozoriti, da je mnenje, ki sledi, izključno subjektivne narave in se, kot pojasnjujem v nadaljevanju, najverjetneje razlikuje od mnenja davčnega organa in drugih davčnih svetovalcev.

Direktiva Sveta 2006/112/ES v 65. členu določa, da če je plačilo izvršeno preden je blago dobavljeno ali preden so storitve opravljene, nastane obveznost obračuna DDV na dan prejema plačila in od prejetega zneska plačila (povzema ga peti odstavek 33. člena ZDDV-1).