Danes je 24.4.2024

Input:

Odbitek DDV pri plačilu avansa

14.2.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2019.04.2.3 Odbitek DDV pri plačilu avansa

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Kupec, kmet brez ID številke (fizična oseba), plača 15. januarja delni avans za blago, ki bo izdobavljeno čez približno tri mesece. Mi kot prodajalec mu izdamo avansni račun (brez ID številke, ker je še nima in DDV plačamo). Kmet se s 1. februarjem identificira za namene DDV in pridobi SI številko. Kdaj in na podlagi katerega dokumenta lahko opravi odbitek DDV – že ob vstopu v sistem na podlagi že izdanega avanasnega računa – za znesek, ki je naveden na avansnem računu, ali ob izdobavi blaga na podlagi izstavljenega računa? Če na podlagi izstavljenega računa, ali si lahko odbije celotni DDV, kljub temu, da je del zneska plačan pred njegovim vstopom v sistem DDV?

Uvodoma želim opozoriti, da ima davčni organ pri tovrstnih »mejnih« primerih lahko drugačno stališče, kot ga imam sama. Zaradi navedenega v nadaljevanju podajam subjektivno mnenje, ki temelji na dosedanji praksi. V izogib kakršnimkoli negativnim davčnim implikacijam pa vseeno svetujem, da se zadeva predhodno uskladi še z davčnim kontrolorjem.

Skladno s prvim odstavkom 62. člena ZDDV-1 pravica do odbitka DDV nastane v trenutku, ko nastane obveznost obračuna DDV. Če je plačilo izvršeno preden je blago dobavljeno ali preden so storitve opravljene, nastane obveznost obračuna DDV na dan prejema plačila in od prejetega zneska plačila (peti odstavek 33. člena ZDDV-1). Če torej kupec plača predplačilo 15. januarja za blago, ki mu bo s strani davčnega zavezanca identificiranega za namene DDV dobavljeno kasneje na ozemlju Slovenije, nastaneta obveznost obračuna DDV in pravica do odbitka tega DDV 15. januarja.

Nadalje bi bilo treba v konkretnem primeru preveriti vzrok, zakaj je bil kmet v trenutku danega predplačila sploh brez identifikacijske številke