Danes je 20.4.2024

Input:

Oddajanje kmetije skupaj z opremo v najem

9.9.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2020.08.2.10 Oddajanje kmetije skupaj z opremo v najem

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Fizična oseba (ni DDV zavezanec) oddaja v najem kmetijo, ki zajema tako premično kot nepremično premoženje, pravni osebi A (zavezanka za DDV), ta pa jo odda v najem pravni osebi B (prav tako zavezanki za DDV). Pravna oseba A je v imenu fizične osebe izdelala obračun najemnine, jo plačala in odvedla davčni odtegljaj.

Ker sta se pravni osebi A in B odločili, da ne podata izjave glede obračunavanja DDV, pravna oseba A izda račun B brez obračunanega DDV in na računu navede, da je najem oproščen plačila DDV po 2. točki 44. člena ZZDV-1. Bo tako v redu ali sem kaj spregledal?

Najprej bi želela spomniti na definicijo davčnega zavezanca (z vidika DDV seveda). Skladno s prvim in drugim odstavkom 5. člena ZDDV-1 je »davčni zavezanec« vsaka oseba, ki kjerkoli neodvisno opravlja katerokoli ekonomsko dejavnost, ne glede na namen ali rezultat opravljanja dejavnosti. ”Ekonomska dejavnost“ pa obsega vsako proizvodno, predelovalno, trgovsko in storitveno dejavnost, vključno z rudarsko, kmetijsko in poklicno dejavnostjo. Ekonomska dejavnost obsega tudi izkoriščanje premoženja in premoženjskih pravic, če je namenjeno trajnemu doseganju dohodka.

Torej se v zadevnem primeru fizična oseba, ki oddaja nepremično in premično premoženje v najem in gre pri tem za trajno doseganje dohodka, menim, da se ta fizična oseba z vidika DDV (ne glede na to, kako se po pravilih, ki velja za neposredno obdavčitev ta dohodek obdavči), obravnava kot davčni zavezanec. Posledično pa mora takšen davčni zavezanec za vse svoje obdavčljive transakcije izdati ustrezen račun. Če predvidevamo, da ta fizična oseba ne presega 50.000 EUR obdavčljivega prometa iz prvega odstavka 94. člena ZDDV-1 in je torej