Danes je 28.3.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Nastanek obveznosti obračuna DDV

5.3.2007, Vir: DURSČas branja: 6 minut

Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 4230-74/2007, 5. 3. 2007

"V zvezi z izvajanjem določb Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 117/06), ki se nanašajo na nastanek obveznosti obračuna DDV, se pojavlja vprašanje, kdaj nastane obveznost obračuna DDV v primeru, ko je davčni zavezanec izdal račun, blago pa še ni bilo dobavljeno oziroma storitev opravljena, ter v primeru pridobitve blaga v Skupnosti, če je račun prejet, dobava blaga pa še ni opravljena.

1. Kdaj nastane obveznost obračuna DDV, če je dobavitelj izdal račun, blago pa še ni bilo dobavljeno oziroma storitev opravljena?

Obveznost obračuna DDV nastane, če je izdan račun, preden je opravljena dobava blaga oziroma pred opravljeno storitvijo, v skladu s prvim odstavkom 33. člena ZDDV-1 takrat, ko je blago dobavljeno oziroma storitev opravljena, in ne že z izdajo računa.

Direktiva Sveta 2006/112/ES določa obdavčljivi dogodek in nastanek obveznosti obračuna DDV v členih od 62 do 67, ki so povzeti tudi v slovenskem zakonu. Tako 32. člen ZDDV-1 opredeljuje, kaj je obdavčljivi dogodek in kdaj nastane obveznost obračuna DDV, in sicer pomeni »obdavčljivi dogodek« dogodek, s katerim so izpolnjeni pravni pogoji, potrebni za nastanek obveznosti obračuna DDV, obveznost obračuna DDV pa nastane, ko ima davčni organ po zakonu pravico zahtevati davek od osebe, ki ga mora plačati, čeprav je plačilo lahko odloženo.

Zakon o davku na dodano vrednost – ZDDV, ki se je uporabljal pred 1. 1. 2007, je namreč v drugem odstavku 19. člena določal: »Če je račun izdan pred opravljeno dobavo blaga oziroma pred opravljeno storitvijo, nastane obveznost obračuna DDV, ko je izdan račun.« Po navedeni določbi je obveznost obračuna DDV nastala z dnem izdaje računa ne glede na to, da blago še ni bilo dobavljeno oziroma storitev