Danes je 26.4.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Obveznosti in pravice davčnega zavezanca, ki nima sedeža v Sloveniji, in potnika, ki nima prebivališča v Sloveniji

23.4.2008, Vir: DURSČas branja: 15 minut

Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 4230-85/2008-1, 23. 4. 2008

"Pojasnilo je pripravljeno na podlagi določb Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 117/06 in 52/07) in Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost – pravilnik (Uradni list RS, št. 141/06, 52/07, 120/07 in 21/08) ter je namenjeno predstavitvi in obrazložitvi določb ZDDV-1 in pravilnika v zvezi z obveznostmi in pravicami iz naslova DDV davčnih zavezancev, ki nimajo sedeža v Sloveniji, ter pravico in načinom uveljavljanja pravice do vračila DDV potnikom, ki nimajo prebivališča v Sloveniji.

1. IDENTIFIKACIJA ZA NAMENE DDV

Pravna ali fizična oseba, ki na ozemlju Republike Slovenije nima sedeža svoje dejavnosti niti stalne poslovne enote niti stalnega ali običajnega prebivališča (v nadaljevanju: davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji), in v Sloveniji opravlja ekonomsko dejavnost, se za namene izvajanja ZDDV-1 šteje za davčnega zavezanca.

»Ekonomska dejavnost«obsega vsako proizvodno, predelovalno, trgovsko in storitveno dejavnost, vključno z rudarsko, kmetijsko in poklicno dejavnostjo. Ekonomska dejavnost obsega tudi izkoriščanje premoženja in premoženjskih pravic, če je namenjeno trajnemu doseganju dohodka.

Davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji, postane identificiran za namene DDV s pridobitvijo identifikacijske številke za DDV. Zahtevek za izdajo identifikacijske številke (obrazec DDV-P3) mora davčni zavezanec predložiti (v papirni ali preko sistema eDavki v elektronski obliki) najpozneje 15 dni, preden bo opravil obdavčljivo dobavo, in sicer davčnemu organu, kjer je vpisan v davčni register.

Obrazcu DDV-P3 mora predložiti še:

  • potrdilo pristojnega organa države, kjer ima sedež, da je dolžan obračunavati DDV v tej državi, ali izpis iz sodnega ali drugega registra, ki dokazuje, da opravlja dejavnost v državi, kjer ima sedež, ter
  • pogodbo ali predpogodbo ali drugo dokazilo, iz katerega je razvidno, da namerava opravljati dejavnost v Sloveniji.

Davčni organ bo davčnemu zavezancu, ki nima sedeža v Sloveniji, izdal identifikacijsko številko za DDV najpozneje do dneva, ko bo opravil obdavčljivo dobavo, in je ta navedel v obrazcu DDV-P3. Davčni zavezanec mora začeti obračunavati DDV in izpolnjevati druge obveznosti iz naslova DDV najpozneje z dnem, ko je začel opravljati obdavčljivo dejavnost v Sloveniji.

Če davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji, opravlja dejavnost v Sloveniji prek podružnice, le-ta nastopa v njegovem imenu in za njegov račun, pri tem pa mora uporabljati firmo matičnega podjetja, njegov sedež in svoje ime.

Obrazec DDV-P3 je objavljen na spletni strani Davčne uprave Republike Slovenije (v nadaljevanju: DURS).

Davčni zavezanec lahko predloži obrazec DDV-P3 tudi v elektronski obliki prek sistema eDavki na spletni naslov: edavki.durs.si, vendar mora za to predhodno pridobiti digitalno potrdilo oziroma za oddajo zahtevka pooblastiti osebo, ki to digitalno potrdilo že ima. Več informacij o postopku pridobitve digitalnega potrdila lahko dobite na spletni strani DURS:http://edavki.durs.si/OpenPortal/Pages/Registration/Intro.aspx

»Ekonomska dejavnost« je opredeljena v drugem odstavku 5. člena ZDDV-1 in je povzeta po drugem pododstavku prvega odstavka 9. člena Direktive Sveta 112/2006/ES z dne 28. 11. 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 347, 11. 12. 2006, str. 1; v nadaljevanju: Direktiva Sveta 112).

2. DAVČNI ZASTOPNIK

Davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji, ki v skladu s predpisi ni dolžan ustanoviti podružnice, in izpolnjuje pogoje za identifikacijo za namene DDV, lahko imenuje davčnega zastopnika, ki v njegovem imenu izpolnjuje obveznosti iz naslova DDV.

Davčni zastopnik je lahko pravna ali fizična oseba, ki:

  • opravlja obdavčljivo dejavnost in
  • ima sedež oziroma stalno bivališče v Sloveniji in
  • je identificirana za namene DDV v Sloveniji.

Davčni zastopnik ne more biti podružnica tuje osebe.

Davčni zastopnik v imenu davčnega zavezanca, ki nima sedeža v Sloveniji, izpolnjuje obveznosti in uveljavlja pravice iz naslova DDV (sestavlja in predlaga obračune DDV, plačuje DDV, vlaga zahtevke za vračilo presežka odbitka DDV itd.). Davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji, mora davčnemu zastopniku za potrebe izpolnjevanja obveznosti iz naslova DDV poslati po en izvod izdanih računov, na katerih je poleg drugih predpisanih podatkov navedeno tudi ime, naslov in identifikacijska številka za DDV davčnega zastopnika.

Če istega davčnega zastopnika imenuje več davčnih zavezancev, ki nimajo sedeža v Sloveniji, tak davčni zastopnik predlaga davčnemu organu obračune DDV in izpolnjuje druge obveznosti oziroma uveljavlja pravice iz naslova DDV za vsakega davčnega zavezanca posebej.

Davčni organ lahko od davčnega zavezanca, ki nima sedeža v Sloveniji, v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek, zahteva predložitev ustreznega instrumenta zavarovanja plačila davčne obveznosti. Davčni organ lahko sprejme instrument zavarovanja plačila davčne obveznosti tudi od davčnega zastopnika, če ima za tako predložitev davčni zastopnik