Danes je 19.4.2024

Input:

Pravočasni obračun DDV od pridobitve blaga iz Italije

25.5.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2021.05.2.3 Pravočasni obračun DDV od pridobitve blaga iz Italije

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Iz Italije smo 1. 5. 2021 prejeli račun z dne 30. 4. 2021 za nabavljeno blago, ki smo ga v naše podjetje v Sloveniji prejeli 3. 5. 2021. Na računu je navedena klavzula »Delivered at place DAP«. Zanima nas, kdaj smo dolžni obračunati DDV in kdaj ga lahko opravimo odbitek DDV? Kako ravnati v primeri, če bi bila navedena klavzula na računu »EXW« ali »CIP«? Kdaj smo dolžni navedeno poročati v rekapitulacijsko poročilo?

Nastanek obdavčljivega dogodka od pridobitev blaga znotraj Unije določa 68. člen Direktive o DDV, povzema pa ga prvi odstavek 34. člena ZDDV-1. Obveznost obračuna DDV v primeru pridobitve blaga znotraj Unije je opredeljena v 69. členu Direktive o DDV, to pravilo pa povzema drugi odstavek 34. člena ZDDV-1. Razlika je prikazana v tabeli:

Vsebina 68. in 69. člena Direktive o DDV Vsebina prvega in drugega odstavka 34. člena ZDDV-1 
Obdavčljivi dogodek nastane v trenutku, ko je opravljena pridobitev blaga znotraj Skupnosti. Šteje se, da je pridobitev blaga znotraj Skupnosti opravljena, kadar se za dobavo podobnega blaga šteje, da je bila opravljena na ozemlju zadevne države članice. V primeru pridobitve blaga znotraj Skupnosti nastane obveznost obračuna DDV ob izdaji računa, če pa račun ni bil izdan do navedenega datuma, nastane obveznost obračuna DDV ob izteku roka iz prvega odstavka člena 222 (to pa je 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek op.a). Obdavčljivi dogodek nastane, ko je opravljena pridobitev blaga znotraj Unije. Šteje se, da je bila pridobitev blaga znotraj Unije opravljena, kadar se za dobavo podobnega blaga šteje, da je bila opravljena na ozemlju Slovenije. Pri pridobitvah blaga znotraj Unije obveznost obračuna DDV nastane na dan izdaje računa. Če račun ni izdan, nastane obveznost obračuna DDV najkasneje 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek. 

Na splošno torej velja, da obdavčljivi dogodek