Danes je 25.4.2024

Input:

Prodaja letalskih kart, nočitev in prevozov

6.10.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

2017.20.2.10 Prodaja letalskih kart, nočitev in prevozov

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Ukvarjamo se pretežno s prodajo letalskih kart, katere prodamo predvsem slovenskim kupcem, gre pa v glavnem za letalske karte iz letališč v tujini, nekaj pa tudi iz Slovenije. Letalske karte kupimo na podjetje in jih zaračunamo končnemu kupcu. Uporabljamo klavzulo “DDV ni obračunan skladno z 2. točko 49. člena ZDDV-1“. Enako velja za nakupe nastanitev v tujini, ki jih kupimo v glavnem pri tujih dobaviteljih in zaračunamo končnemu kupcu. Smo davčni zavezanec. Nakupe letalskih kart in nastanitev v tujini ne zavedemo v davčne knjige za DDV, saj niso predmet slovenske obdavčitve z DDV.

Kako je z nakupi v Sloveniji (npr. let iz Brnika, namestitev v Sloveniji)? Ali je enako za najem avtomobila v tujini? Ali ravnamo pravilno? Nismo registrirani kot turistična agencija. Se bi mogoče morali registrirat, kljub temu da ne prodajamo aranžmajev, zgolj kupimo in prodamo nočitve, letalske karte, prevoze, najem avtomobilov, seveda z razliko v nakupu in prodaji za našo maržo.

Uvodoma velja izpostaviti, da je vaše vprašanje izredno široko in pričakuje sistemski odgovor, ki bo vplival na poslovanje celotnega poslovanja vaše družbe, zato svetujem, da se pred sprejemanjem kakršnihkoli odločitev posvetujete še s svojim davčnim svetovalcem, ki vam bo na podlagi podrobnejšega poznavanja dejanskega stanja lahko korektno svetoval.

Glede na opisano stanje imam sama v zvezi s poslovanjem vašega podjetja z DDV vidika več pomislekov, še zlasti pa:

  • ali vaše podjetje ponuja paketne storitve (v svojem vprašanju navajate, da med drugim ponujate tudi nakupe v Sloveniji, ki zajemajo tako prevoz kot tudi nastanitev?),

  • kako trenutno obračunavate DDV npr. za storitve nastanitev, če jih obravnavate ločeno in je pri tem kraj določen po kraju te nepremičnine,

  • kakšne najeme vozil ste imeli v mislih – kratkoročne ali ne in kako v primeru kratkoročnih najemov vozil obračunavate DDV, kadar gre za kratkoročni najem vozila, ki je bil prejemniku dan na razpolago izven Slovenije itd.

Vaš problem si torej zasluži globljo obravnavo, zato v nadaljevanju ne morem odgovoriti na vsa vaša vprašanja, lahko pa podam nekaj napotkov, ki so vam sicer lahko v pomoč, nikakor pa ne smejo biti edina osnova za sprejemanje kakršnihkoli poslovnih odločitev.

Prvi odstavek 97. člena ZDDV-1 določa, da če potovalna agencija deluje v svojem imenu in če pri zagotavljanju potovalnih zmogljivosti uporablja dobave blaga ali storitev drugih davčnih zavezancev, obračunava in plačuje DDV v skladu s tem podpoglavjem. Skladno z 883. členom Obligacijskega zakonika (OZ) se s pogodbo o organiziranju potovanja organizator potovanja zavezuje, da bo priskrbel potniku skupek storitev, ki jih sestavljajo: prevoz, bivanje in druge storitve, ki so z njima povezane, potnik pa se zavezuje, da bo organizatorju za to plačal skupno (pavšalno) ceno.

Najprej velja spomniti na sodbo Sodišča EU v združenih zadevah C-308/96 in C-94/97). Sodišče je odločilo, da »se posebna ureditev za potovalne agente ne more omejiti samo na subjekte, ki imajo formalno izobrazbo za