Danes je 19.4.2024

Input:

Uporaba posebne ureditve za potovalne agencije

3.10.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

2019.20.2.7 Uporaba posebne ureditve za potovalne agencije

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

V posredovanem dopisu navajate, da se davčni zavezanec, ki ima sedež in je identificiran za namene DDV v Sloveniji, ukvarja s poslovnim svetovanjem (ni turistična agencija). Imate dilemo, ki se nanaša na dve različni situaciji:

Situacija 1

Davčni zavezanec v svojem imenu in za račun poslovnega partnerja prejme storitev prenočevanja na ozemlju Slovenije (poslovni partner pride na sestanek iz tujine). Na tem računu je obračunan slovenski DDV po znižani, 9,5 % stopnji. Davčni zavezanec to storitev prezaračuna svojemu poslovnemu partnerju, pri tem pa gre za samostojno storitev.

Situacija 2

Davčni zavezanec v svojem imenu in za račun poslovnega partnerja prejme storitev letalskega prevoza oseb. Gre za oproščeno storitev skladno z 49. členom ZDDV-1. Davčni zavezanec to storitev prezaračuna svojemu poslovnemu partnerju v delu, ki se nanaša na njegovo podjetje, pri tem pa gre za samostojno storitev. Glede na vsebino razsodil Sodišča EU v zadevah C-200/041 in C-552/172 vas zanima sledeče:

Za situacijo 1:

Ali slovenski davčni zavezanec pri prezaračunavanju storitve prenočevanja poslovnemu partnerju upošteva 16. člen ZDDV-1 in ima pravico do odbitka DDV od prejetega računa, ki ga prezaračuna po tej določbi ali pa mora slovenski davčni zavezanec pri prezaračunavanju upoštevati posebno ureditev za potovalne agencije (maržna ureditev)?

Za situacijo 2:

Ali slovenski davčni zavezanec pri prezaračunavanju storitve letalskega prevoza poslovnemu partnerju upošteva 16. člen ZDDV-1 in se na izdanem računu sklicuje na oprostitev po 49. členu ZDDV-1 ali pa mora slovenski davčni zavezanec pri prezaračunavanju upoštevati posebno ureditev za potovalne agencije (maržna ureditev)?

V zvezi z navedenim vam skladno s 13. členom Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 13/11 - uradno prečiščeno besedilo, 32/12, 94/12, 101/13-ZDavNepr, 111/13, 22/14 – Odl. US, 25/14 – ZFU, 40/14 – ZIN-B, 90/14, 91/15, 63/16, 69/17, 13/18 – ZJF-H, 36/19) lahko pojasnimo sledeče:

Od storitev hotela ali letalskih kart, ki jih davčnemu zavezancu kot organizatorju potovanja v smislu določb od 97. do 100. člena ZDDV-1 opravijo drugi davčni zavezanci, in katere davčni zavezanec v svojem imenu zaračuna potniku, davčni zavezanec obračuna DDV po posebni ureditvi za potovalne agencije (davčna osnova je razlika v ceni v skladu z 98. členom ZDDV-1). Pri tem te storitve niso pomožne storitve storitvi, ki predstavlja glavno storitev davčnega zavezanca.

Pri tem še dodajamo, če organizator potovanj naroča storitve nastanitve v hotelu in prevoz kot posrednik v imenu in za račun potnika (v tujem imenu za tuj račun), pogoji za uporabo posebne ureditve za potovalne agencije niso izpolnjeni. V takem primeru se zneski, ki jih prejme od svojega naročnika (potnika) kot povračilo za izdatke, ki jih plača v imenu in za račun naročnika in jih vodi v svojem knjigovodstvu kot prehodne postavke, ne štejejo v davčno osnovo.

V