Danes je 28.3.2024

Input:

DDV dileme (1. del)

19.10.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 17 minut

Vsebino celotne klepetalnice v .pdf obliki si lahko naložite tukaj >>>.

a.) Prevoznik je opravil storitev prevoza blaga iz Luke Koper v carinsko skladišče v Sloveniji po carinskem postopku 7100. Naročnik prevoza je slovensko podjetje, špediter, ki je registriran za DDV v Sloveniji. Storitev je zaračunal imetniku carinskega skladišča, ki je naročil prevoz. Carinski postopek 71 - tranzit. Na carinski deklaraciji je deklarant špediter (polje 14). Prejemnik (polje 8) je imetnik carinskega skladišča, kateremu je prevoznik zaračunal prevoz. Na CMR-ju je v (polju 1) - pošiljatelj - špediter. Prejemnik (polje 2) pa je imetnik carinskega skladišča v Sloveniji. Predvideno razkladališče (polje 3) pa je carinsko skladišče v Sloveniji. Nakladališče (polje 4) je Luka Koper. V polju 22 (podpis in žig pošiljatelja) je špediter. Podpis in žig prevoznika (polje 23) je prevoznik. Zanima me, ali prevoznik za storitev prevoza izda račun špediterju z DDV ali DDV ni obračunan po 57. členu ZDDV-1?

b.) Ali se kaj spremeni, če storitev prevoza prevoznik zaračuna špediterju, ki je na carinski deklaraciji naveden v polju 14? Ostala polja v deklaraciji so enaka kot v prejšnjem primeru. Na CMR-ju pa je (polje 1) pošiljatelj špediter. Prejemnik (polje 2) je podjetje iz Nemčije. Predvideno razkladališče, kamor pelje prevoznik blago, je carinsko skladišče v Sloveniji (polje 3), prevzem blaga (polje 4) Luka Koper. V polju 22 (podpis in žig pošiljatelja) je špediter. Podpis in žig prevoznika (polje 23) je prevoznik. Kako je v tem primeru Z DDV (kako zaračuna prevoznik storitev prevoza špediterju)?

V obeh primerih prevoznik pelje blago v tranzitu iz Luke Koper v carinsko skladišče v Sloveniji. Razlika je le, da v primeru a.) zaračuna storitev imetniku carinskega skladišča v Sloveniji, v primeru b.) pa špediterju iz Slovenije. Vendar je v primeru b.) prejemnik blaga (na CMR) podjetje iz Nemčije, čeprav prevoznik pelje blago v obeh primerih v carinsko skladišče v Sloveniji. Kako je z DDV? Nekateri špediterji zahtevajo, da je DDV obračunan za prevoz, drugi pa ne.

Če davčni zavezanec s sedežem in identificiran za namene DDV v Sloveniji prejme storitev prevoza blaga iz Luke Koper v carinsko skladišče Ljubljana (gre torej za blago v tranzitu) s strani prevoznika, ki je davčni zavezanec s sedežem in identificiran za namene DDV v Sloveniji, je takšna storitev lahko oproščena po e. točki prvega odstavka 52. člena ZDDV-1 le, če so za to izpolnjeni vsi pogoji. Eden izmed njih je ta, da obstaja pravna vez med izvajalcem in naslovnikom tega blaga. Če torej takšno storitev zaračuna podprevoznik špediterju, ki ni naslovnik tega blaga, takšna storitev o mojem mnenju ne more biti oproščena plačila DDV. Enako navaja tudi FURS v svojem odgovoru št. 16b v pojasnilu FURS, št. 4230-582/2017-13 z dne 27. 12. 2017.

Če pa je prejemnik storitve prevoza blaga davčni zavezanec s sedežem v Nemčiji, se kot kraj opravljanja te storitve šteje Nemčija in se na izdanem računu slovenskega DDV ne obračuna skladno s prvim odstavkom 25. člena ZDDV-1. V tem primeru se ta transakcija poroča v RP le, če ta storitev v Nemčiji ni oproščena plačila DDV, kar je treba preveriti.

Slovensko podjetje zaračunava storitve opravljene v Veliki Britaniji, v zdravstveni kliniki, ki nima DDV številke - ni zavezanka. Račun je preko 600.000 EUR. Ali je račun predmet našega 22 % DDV? Če ni, po katerem členu ZDDV-1 ni DDV? Kako pa bo v primeru, ko bo klinika postala davčna zavezanka?

Za opredelitev DDV implikacij je ključno, da je narava te transakcije, v vašem primeru storitve, znana. Žal tega niste opisali, pri tem pa glede na znesek, ki je bil zaračunan, smatram, da si zadeva zasluži podrobnejšo obravnavo.

Kako poknjižimo v DDV evidence prejet račun z vključenim tujim davkom, če vemo, da nam je neupravičeno zaračunan nemški davek, ker ima podjetje v Nemčiji podružnico in ne stalne poslovne enote? Ali naredimo vseeno samoobdavčitev na neto znesek, brez upoštevanja davka tujina? Kljub temu, da smo fakturo zavrnili, pravijo, da reverse charge ni možen.

Če ugotovite, da je kraj opravljanja storitev Slovenija, naredite tukaj samoobdavčitev na neto vrednost. Če je nemški izvajalec ravnal po nemških pravilih, potem ne bo težav pri vračilu tega DDV iz Nemčije preko obrazca VATR-APP, sicer pa se nekdo od vas moti…

Fakturo nam je izstavilo nemško podjetje na dan 3. 7. 2018, navedlo pa je storitve, opravljene v II. kvartalu - maj do junij 2018. Fakturo smo prejeli 17. 10 .2018. Zanima me, v katerem mesecu moramo naredit v Sloveniji samoobdavčitev? Ali v mesecu septembru naredimo popravek za mesec junij 2018 in obračunamo obresti ali bi morala faktura v kakšno drugo obdobje?

Ne poznam dogovora med izvajalcem in vašim podjetjem. Prav tako je vprašanje nejasno, saj omenjate kvartale, hkrati pa, da se storitev nanaša na obdobje dveh mesecev. Če gre za storitve, katerih kraj se določi po splošnem pravilu iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1 in je do DDV upravičena Slovenija, potem morate nadalje preveriti, na katero obdobje se konkretna storitev nanaša. Če se nanaša na obdobje maj - junij, potem je obveznost obračuna nastala 30. 6. in bi vaše podjetje moralo v Sloveniji obračunati in plačati DDV v obračunu DDV za junij, ne glede na to, kdaj je izvajalec račun izdal. Če tega niste storili, naredite to