Danes je 29.3.2024

Input:

DDV dileme 2/2021

17.2.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

S strani davčnega zavezanca iz Velike Britanije, ki je identificiran za namene DDV v Veliki Britaniji, smo v januarju 2021 prejeli račun za najem sejemskega prostora. Sejem bo potekal oktobra 2021 v Nemčiji. Račun smo plačali v februarju 2021, na katerem pa DDV ni obračunan. Kako in kdaj zajamemo omenjeni račun v DDV obračun?

V kolikor gre za zagotavljanje mesta za stojnico na sejmišču ali razstavnem prostoru, skupaj z drugimi povezanimi storitvami, ki razstavljavcu omogočajo razstavo predmetov, na primer oblikovanje stojnice, prevoz in skladiščenje predmetov, zagotavljanje strojev, polaganje kablov, zavarovanje in oglaševanje in se torej kraj določi po splošnem pravilu iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1, to storitev pa prejme davčni zavezanec za potrebe svojega sedeža v Sloveniji, je treba tukaj, skladno s 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1, obračunati DDV na podlagi samoobdavčitve. V konkretnem primeru obveznost obračuna in hkrati pravica do odbitka DDV (če seveda davčni zavezanec te storitve uporablja za opravljanje svoje obdavčene dejavnosti!), skladno s petim odstavkom 33. člena ZDDV-1, nastane v trenutku danega predplačila v februarju 2021. Ker imate račun, lahko hkrati tudi uveljavljate odbitek DDV, do katerega ste upravičeni. Ker gre za izvajalca s sedežem v tretji državi, se davčno osnovo poroča v polje 31, obračunani DDV v polje 25 in odbitek tega DDV v polje 41 obračuna DDV za februar 2021.

Samostojni podjetnik iz Slovenije, ki ni identificiran za namene DDV, bi v Nemčiji nabavil blago v vrednosti 25.000 EUR. Kakšne so njegove možnosti oziroma davčne obveznosti, če želi blago pridobiti brez obračuna nemškega DDV?

Glede na to, da vrednost nabave presega 10.000 EUR, se mora samostojni podjetnik obvezno (ne opcijsko!) predhodno identificirati v Sloveniji skladno s tretjim odstavkom 87. člena ZDDV-1. S tem pridobi posebno atipično identifikacijsko številko za namene DDV in v Sloveniji še vedno ohrani status malega davčnega zavezanca. Pridobljeno ID številko predloži dobavitelju, ta mu na izdanem računu DDV ne obračuna in kupec v Sloveniji obračuna DDV od pridobitve tega blaga na podlagi samoobdavčitve. Pri vlogi za pridobitev takšne ID številke označite rubriko pod zaporedno številko 18.

1. Davčni zavezanec si odbija DDV po odbitnem deležu. V najem oddaja nepremičnine, med drugim tudi gostinskim podjetjem, ki pa so bila večinski del leta 2020 zaprta oziroma so imela omejeno poslovanje. Ta podjetja so, zaradi nezmožnosti plačila zaračunane najemnine, zaprosila za zmanjšanje oziroma odpis obveznosti. Pogodbeni stranki sta se v februarju 2021 dogovorili za zmanjšanje obveznosti, za kar bo najemodajalec izdal dobropis,