Danes je 20.4.2024

Input:

DDV dileme (6. del)

24.10.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 18 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Vezano na vprašanje, ko organizacija, ki je atipični davčni zavezanec kupi preko spleta (Amazon.it, Amazon EU, My AliExspress, Google Commerce, PayPal it.) blago in pri nakupu ne sporoči ID številke za DDV ter kljub temu prejme dokument, ki je brez obračunanega DDV dobavitelja. Ali se mora organizacija v tem primeru samoobdavčiti?

V kolikor ima to ID številko le zaradi storitev in so izpolnjeni pogoji iz drugega odstavka 4. člena ZDDV-1 (torej meja ni presežena), potem ne.

Vezano na vprašanje o 76.a členu. Kupec ima slovensko davčno številko in na GVIN-u je tudi opozorilo, da ni plačnik DDV na podlagi 76. a člena ZDDV-1.

Potem ima verjetno atipično DDV številko - preverite tukaj: https://www.fu.gov.si/e_storitve/seznami_davcnih_zavezancev/ . Če je označena s črko P, pote se obrnjena davna obveznost po 76a. členu ZDDV-1 ne more uporabiti in mora dobavitelj/izvajalec na izdanem računu obračunati DDV.

Ob novem letu nameravamo obdariti vse zaposlene z darilom cca 18 EUR. Ali si od tega računa lahko odbijemo DDV?

Menim, da ne.

Hrvaško podjetje z OIB številko izvaja cenitve za nepremičnine na Hrvaškem slovenskemu davčnemu zavezancu, ali je pravilno, da je na računu obračunan PDV in kako tak račun zavedemo v knjige?

Skladno z g. točko drugega odstavka 31a. člena Izvedbene uredbe Sveta (EU) št. 282/2011 z dne 15. marca 2011 o določitvi izvedbenih ukrepov za Direktivo 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost se storitev vrednotenja nepremičnine všteva med storitve, ki so povezane z nepremičninami, tudi če so te storitve potrebne za zavarovanje, da se določi vrednost nepremičnine za zavarovanje posojila ali da se ocenita tveganje in škoda v primeru sporov. Posledično se kraj opravljanja tovrstnih storitev določi po posebnem pravilu iz 27. člena ZDDV-1 in je to kraj, kjer se nepremičnina nahaja. V kolikor je torej davčni zavezanec, ki ima sedež na Hrvaškem, opravil takšno storitev vrednotenja nepremičnine, ki se nahaja na Hrvaškem, je pravilno, če je na računu obračunal hrvaški DDV. Takšnega računa se v slovenske DDV evidence ne poroča.

Hrvaški dobavitelj s hrvaško in slo davčno številko nam je poslal račun za avtobusni prevoz po Hrvaški in Sloveniji. Na računu je specificiral delež prevoza na hrvaški strani in delež na slovenskem ozemlju. Obračunal je na oba deleža poti 25% PDV. Ali ne bi moral obračunati samo za del poti na hrvaškem poti 25 % PDV in ostalo mi kot samoprijavo? Mi smo spregledali da je plačal že on PDV v celoti in smo obračunali in plačali DDV za del, ki je bil na slovenskem ozemlju. Ali smo ravnali pravilno?

Skladno s prvim odstavkom 28. člena ZDDV-1 je kraj opravljanja prevoza potnikov kraj, kjer se opravlja prevoz, pri čemer se upošteva prevožena razdalja. Na podlagi navedenega bi bilo torej pravilno, če bi vam hrvaški izvajalec za del poti, ki je bila prevožena po Sloveniji, obračunal slovenski DDV. Glede na to, da navajate, da hrvaški izvajalec ima slovensko identifikacijsko številko za namene DDV, je verjetno prišlo le do pomote, zato predlagam, da izvajalcu sporočite, naj račun ustrezno popravi, razliko preveč plačanega DDV vam pa vrne (torej 3% točke).

Vezano na enonamenske kupone izdane od 1.1.2019, in sicer ob dejanski izročitvi blaga v katerem je bil kupon v celoti vnovčen, vrednost blaga pa višja kot kupon, kako izstaviti račun po DDV zakonodaji?

Računa za del, ki se nanaša na enonamenski kupon se ne sme izdati ponovno, pač pa se lahko izda le za tisti del, za katerega obdavčljivi dogodek še ni nastal.

Na podlagi sprememb glede oproščene EU dobave blaga od 1.1.2020, kako po novem dokazati fizičen premik blaga iz ene države EU v drugo oz. katera so nova pravila kdaj lahko uveljavljamo oprostitev plačila DDV?

Vaše vprašanje je tako široko, da žal odgovora ne morem zajeti v okviru te klepetalnice. Vas pa lepo vabim, da se udeležite enega izmed naših seminarjev, ki smo jih pripravili v zvezi s tem: https://www.centerzaizobrazevanje.si/pripravimo-se-na-spremembe-ddv-2020-pravocasno-productsem741/?wa=WA19X_SEM

Ali se lahko odbija DDV pri prejetih računih za gorivo (bencin in dizel), kadar je kupec kmet, ki to gorivo dejansko potrebuje za delovanje kmetijskih strojev? Ali potrebujemo kakšno dokazilo, da je to gorivo v resnici potrebno za delovanje delovnih strojev (npr traktorja)?

Davčni zavezanec ima pravico, da od DDV, ki ga je dolžan plačati, odbije DDV, ki ga je dolžan plačati ali ga je plačal pri nabavah blaga oziroma storitev, če je to blago oziroma storitve uporabil oziroma jih bo uporabil za namene svojih obdavčenih transakcij. V kolikor torej kmet, ki je identificiran za namene DDV, potrebuje gorivo za uporabo kmetijskih strojev s katerimi opravlja izključno svojo obdavčeno dejavnost, potem menim, da od nabave goriva ima pravico do odbitka DDV. Ne glede na navedeno pa vsekakor svetujem vodenje natančne evidence opravljenih ur vožnje v te namene in posledično porabe tega goriva.

Gradbeno pogodbo sklenejo naročnik, izvajalec in financer. Naročnik po ZJN-3 izvede postopek naročanja, naroči izvedbo del. Ali se storitev opravi financerju, ki prejme račune in ga tudi plača?

Žal vsebine pogodbe in posledično vloge >>financerja<< ne poznam in vam ne morem korektno svetovati. Preverite, s kom ima izvajalec pravno vez.

Od dobavitelja z IT za DDV smo prejeli račun za najem opreme za obdobje 01.01.- 30.06.2019 za cca 100.000 EUR. Tega smo delno poravnali že pred 30.06.2019. Je potrebno za vsako plačilo tujcu delno obračunati DDV od plačila, ali se obračuna po storitvi 30.06.2019?

Skladno s prvim odstavkom 33. člena ZDDV-1 obdavčljivi dogodek in s tem obveznost