Danes je 23.4.2024

Input:

DDV dileme 8/2022

14.10.2022, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 21 minut

Dokument klepetalnice je v pdf obliki na voljo tukaj.

V mesecu avgustu smo prejeli predplačilo za drva in prevoz (enotna dobava), DDV je obračunan po 22 % stopnji. Dobava je bila opravljena v septembru. Katera stopnja naj se navede na izdanem računu?

Od predplačil za drva za kurjavo, ki so bila prejeta v avgustu 2022, se obračuna DDV po splošni, 22-odstotni stopnji, ne glede na to, da bo dobava opravljena v septembru 2022. Enaka stopnja naj bo navedena tudi na izdanem računu. Skladno s prvim odstavkom 40. člena ZDDV-1 se DDV obračunava po stopnji, ki velja v trenutku nastanka obdavčljivega dogodka. Vendar pa a. točka drugega odstavka istega člena tega zakona v nadaljevanju določa, da se DDV v primerih iz petega odstavka 33. člena ZDDV-1 (gre za predplačila) obračunava po stopnji, ki velja ob nastanku obveznosti obračuna DDV.

Katero stopnjo DDV uporabimo za opravljeno storitev baliranja bale sena?

Skladno z 41. členom ZDDV-1 se DDV obračunava in plačuje po splošni stopnji, 22 % od davčne osnove, in je enaka za dobavo blaga in storitev. Ne glede na navedeno se DDV obračunava in plačuje po nižji stopnji, 9,5 % od davčne osnove za dobave blaga in storitev iz Priloge I, ki je priloga tega zakona in njegov sestavni del.

Seznam blaga in storitev, za katere se uporablja nižja stopnja DDV, med drugim v 12. točki zajema tudi živali za pitanje, semena, sadike, gnojila, fitofarmacevtska sredstva, biotična sredstva za varstvo rastlin ter storitve, ki so namenjene izključno uporabi v kmetijstvu, gozdarstvu in ribištvu. Omenjeno določbo podrobneje opredeljuje 55. člen PZDDV, ki v šestem odstavku določa, da se med storitve iz 12. točke Priloge I k ZDDV-1 uvrščajo:

  • storitve za rastlinsko pridelavo pod šifro standardne klasifikacije dejavnosti: A/01.61;
  • storitve priprave pridelkov pod šifro standardne klasifikacije dejavnosti: A/01.63 in storitve obdelave semen pod šifro standardne klasifikacije dejavnosti: A/01.64;
  • storitve za živinorejo pod šifro standardne klasifikacije dejavnosti: A/01.62;
  • storitve za gozdarstvo pod šifro standardne klasifikacije dejavnosti: A/02.4, razen gozdarskega svetovanja; storitve pri gojenju in varstvu gozda ter storitve sečnje;
  • storitve za ribištvo in gojenje vodnih organizmov pod šifro standardne klasifikacije dejavnosti: A/03;
  • veterinarske storitve pod šifro standardne klasifikacije dejavnosti: M/75.00 za živali, navedene v prvem odstavku tega člena.

Da bi torej preverili, ali se pri posamezni storitvi znižana DDV stopnja lahko uporabi, je treba najprej preveriti njeno uvrstitev v šifro SKD, za kar pa je, skladno s 6. členom Uredbe o standardni klasifikaciji dejavnosti, pristojen Statistični urad Republike Slovenije.

Vsekakor se svetuje torej, da se za pojasnilo zaprosi ta organ. Rada bi opozorila, da smo na spletni strani SURS preko iskalnika po SKD - CPA (https://www.stat.si/skd/Home/SearchResults?searchQuery=baliranje) našli pojasnilo, da se storitev baliranja krme uvršča v  01.610 Storitve za rastlinsko pridelavo. Zgolj na podlagi tega pojasnila bi se za tovrstne storitve načeloma lahko uporabila znižana DDV stopnja. Prosim, preberite tudi moj odgovor na portalu: Uporaba stopnje za prevoz in nakladanje bal iz leta 2019.

Delamo v gradbeništvu in imamo naročnika iz Nemčije, kateremu izstavljamo račune po 27. členu. Imamo pa tudi podizvajalce iz Hrvaške, kateri nam izstavijo račun s klavzulo »reverse charge«, čeprav gre za delo na nepremičnini. Mi trdimo, da bi nam morali izstaviti račun po 27. členu. Kdo ima prav?

Klavzula »reverse charge« se uporabi vedno, kadar je skladno z DDV zakonodajo pobiralec DDV prejemnik. To ne velja le za dobave blaga znotraj Unije, oziroma storitve po splošnem pravilu iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1, pač pa tudi za določene lokalne dobave. To je na primer tudi za lokalna gradbena dela (pri nas jih zajema 76.a člen ZDDV-1) in za primere, ko se tujcu v državi članici ni treba identificirati za namene DDV, ker lahko svojo obveznost prevali na prejemnika. V kolikor opravljate gradbene storitve na nepremičnini, ki se nahaja v Nemčiji, pri tem pa imate podizvajalce, ki tam nimajo sedeža (ampak ga imajo na primer na Hrvaškem), vam še posebej priporočam, da se pozanimate o morebitni obveznosti identifikacije za DDV v tej državi članici. V tem primeru boste lahko za vse prejete storitve, ki vam jih opravijo podizvajalci s Hrvaške in katerih kraj se določi po posebnem pravilu iz 27. člena ZDDV (47. člen Direktive Sveta 2006/112/ES), v Nemčiji obračunali DDV na podlagi samoobdavčitve. V nobenem primeru se torej takšnih računov ne poroča v slovenske DDV evidence, pač pa mora nekdo pobrati DDV v Nemčiji. Morda to pričakujejo od vas tudi hrvaški podizvajalci.

Prvič se srečujem s primerom obračuna DDV po posebni uredbi, in sicer pri izdaji računov fizični osebi na Finsko nad 10.000 EUR. Na računu smo obračunali finski DDV. V katero polje obračuna DDV-O ga vključimo?

Upam, da pravilno razumem vaše vprašanje in gre v konkretnem primeru za prodajo blaga na daljavo znotraj Unije (torej prodajate blago iz Slovenije končnim potrošnikom na Finsko) ali opravljanje elektronskih storitev končnim potrošnikom v EU, pri čemer pa posebnega pravila določanja kraja iz 30.f člena ZDDV-1 ne morete več uporabiti. Razumem torej, da ste ugotovili, da je do DDV že upravičena Finska. Če je temu tako, imate dve možnosti:

  • za DDV se identificirate na Finskem ali
  • se vključite v EU OSS sistem preko eDavkov .

V prvem primeru morate oddajati DDV-O obračune na Finskem, hkrati pa dobave poročate v Sloveniji v polje 13. V drugem primeru pa se te dobave poročajo v kvartalna poročila OSS preko eDavkov in se teh dobav potem ponovno NE poroča v obračun DDV. Vsekakor svetujem vključitev v EU OSS sistem, ker je precej enostaven.

Dobili smo račun iz EU za provizijo (Stripe). Ali ta račun knjižimo kot oproščen ali kot reverse charge, 22 %?

Žal vseh izvajalcev po svetu ne poznam in ne morem zgolj na podlagi vašega vprašanja ugotoviti, kaj vam Stripe zaračuna. Če gre za finančne storitve iz 4. točke 44. člena ZDDV-1, potem so le-te oproščene plačila DDV. Ne vem, ne vidim vsebine na izdanem računu.

V najem dajemo poslovni prostor. Zaračunamo tudi del stroška elektrike. Katero stopnjo DDV naj uporabimo pri zaračunanju tega stroška? Ali uporabim splošno ali nižjo stopnjo za to obdobje, glede na novo spremembo?

V kolikor se električna energija zaračunava LOČENO od najemnine, potem se za to dobavo električne energije iz tarifne oznake 2716 00 00 od 1. 9. 2022 dalje začasno obračunava DDV po znižani, 9,5 % stopnji. Preberite si prosim tudi vse odgovore na vprašanja iz pojasnila, ki ga je izdal davčni organ v dokumentu