Danes je 25.4.2024

Input:

Identifikacijske številke

19.10.2017, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki lahko najdete tukaj. 

Slovenski davčni zavezanec z ID je od malega davčnega zavezanca iz Hrvaške naročil storitev prodaje in oglaševanja na lokalnem hrvaškem področju. Hrvaški davčni zavezanec je poslal račun brez DDV. Ker smo mi naročniki storitev, hrvaški davčni zavezanec ne bi zaračunal DDV-ja tudi, če bi bil DZ. Ali moramo narediti samoobdavčitev ? 

Upam, da sem pravilno razumela, da je davčni zavezanec, ki ima sedež in je identificiran za namene DDV v Sloveniji, prejel le STORITVE oglaševanja, ki jih je opravil davčni zavezanec s sedežem na Hrvaškem, ki pa je tam oproščen obračunavanja DDV kot mali davčni zavezanec. V kolikor je temu tako in je prejemnik te storitve prejel za potrebe svojega sedeža v Sloveniji, potem je do DDV upravičena Slovenija, ne glede na to, ali bo izvajalec na Hrvaškem pridobil posebno identifikacijsko številko za namene DDV ali ne. Prejemnik mora torej obračunati DDV na podlagi samoobdavčitve skladno s 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1.

Prejeli smo račun iz Avstralije, in ima EU VAT number : EU 826409867. Kako moramo ravnati, ker te EU VAT number ne najdemo (ali je to EU ali tretja država)- gre za storitev? 

Identifikacijsko številko za namene DDV s predpono EU prejmejo davčni zavezanci iz tretjih držav, ki v Uniji opravljajo elektronske storitve osebam ki niso davčni zavezanci. V tem primeru so ti izvajalci namreč dolžni obračunati DDV tiste države, iz katere prihaja ta njihov prejemnik (uporabi se posebno pravilo določanja kraja za elektronske storitve). V kolikor ste torej od avstralske družbe prejeli račun na primer za elektronsko storitev, slednji pa vam je pod svojo EU številko obračunal slovenski DDV, je očitno pri naročilu teh storitev prišlo do tega, da tisti, je storitev naročal, ni predložil ID številke vašega podjetja. Treba je opozoriti, da je plačnik tega DDV še vedno vaše podjetje in morate od neto vrednosti obračunati in plačati DDV. Predlagam, da od izvajalca zahtevate, da vam izda račun brez obračunanega slovenskega DDV.

Davčni zavezanec SI se ukvarja s prodajo blaga. S tovornim vozilom je odšel do dobavitelja na Madžarsko in na bencinskem servisu Petrol natočil gorivo ter plačal s Petrolovo kartico. Od Petrola smo prejeli obračun z madžarskim davkom. Ali lahko davčni zavezanec zahteva povračilo madžarskega davka po tem obračunu preko e-davkov, za plačan davek goriva na Madžarskem?

Kadar se zahteva vračilo DDV, ki je bil pravilno obračunan v drugi državi članici, se to vračilo uveljavlja po pravilih Direktive Sveta 2008/9/ES z dne 12. februarja 2008 o podrobnih pravilih za vračilo davka na dodano vrednost, opredeljenih v Direktivi 2006/112/ES, davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v državi članici vračila, ampak v drugi državi članici, ki velja v vseh država članicah enako. Vračilo je možno preko sistema v eDavkih (VATR-APP - Zahtevek za vračilo DDV v drugi državi članici EU). Če je torej madžarski DDV na prejetem računu pravilno zaračunan, potem ne vidim ovir, da ne bi zahtevali vračila tega DDV od Madžarske (verjetno boste morali priložiti tudi račun). Ne sme pa se vračilo madžarskega DDV zahtevati preko slovenskega obračuna DDV.

Za EU kupca, ki je občina, brez ID številke, opravimo storitev poslovnega svetovanja. Ali moramo takemu kupcu zaračunati slovenski DDV? Verjetno velja enaka obravnava tudi pri dobavi blaga temu kupcu? 

Pri prepoznavanju poslovnih partnerjev (torej, ali ga lahko obravnavate kot davčnega zavezanca ali ne) iz Unije, sledite navodilom prvega odstavka 18. člena Izvedbene uredbe. Če vam