Danes je 26.4.2024

Input:

Odbitek DDV od servisnih storitev, ki se prezaračunajo naprej

29.4.2023, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

2023.04.2.4 Odbitek DDV od servisnih storitev, ki se prezaračunajo naprej

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

Podjetje A je davčni zavezanec v Sloveniji in ima hčerinsko podjetje B na Hrvaškem, ki je tam davčni zavezanec. Podjetje B uporablja osebno vozilo. To vozilo je bilo poškodovano in zato ga je podjetje A pripeljalo v Slovenijo na popravilo, za kar je od slovenskega davčnega zavezanca prejelo tudi račun. Ta strošek bi podjetje A prefakturiralo podjetju B. Pojavlja se nam vprašanje:

- ali si lahko podjetje A pri knjiženju prejetega računa odbija DDV, glede na to, da gre za osebno vozilo?

- ali podjetje A izda račun podjetju B z obračunanim slovenskim DDV oz. če ne, na kateri člen se sklicuje in kam zavede račun v DDV evidence?

Prezaračunavanje servisnih storitev

Uvodoma bi rada opozorila, da je za pravilne DDV implikacije ključna pravilna opredelitev narave transakcije. Glede na to, da je dilema glede prepoznavanja narave transakcije pri servisnih delih zelo pogosta, med državami članicami pa se lahko razlikuje, v nadaljevanju podajam mnenje, ki temelji na nekoliko starejšem stališču davčnega organa št. 4230-691698/2012-2, z dne 21. 12. 2012. Slednji je med drugim tako zavzel stališče, da se servis tovornega vozila obravnava kot storitev na premičnini, katere kraj se določi po splošnem pravilu. Žal morebitne spremembe takšnega stališča nisem zasledila in tako lahko le predvidevam, da ostaja še vedno enako. Iz njega torej izhaja, da v kolikor je prejemnik takšne storitve drug davčni zavezanec, se kraj njenega opravljanja določi po splošnem pravilu iz prvega odstavka 25. člena ZDDV-1. Subjektivno prav tako razumem, da stališče ni bilo pogojeno z vrsto vozila in bi se torej lahko uporabilo tudi za ostale vrste vozil.

Če navedeno