Danes je 1.11.2024

Input:

Oprostitev DDV pri storitvah zadruge

28.2.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

2018.05.2.3 Oprostitev DDV pri storitvah zadruge

mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka

V letu 2017 smo ustanovili zadrugo. Registrirana dejavnost zadruge je R/91.020 – dejavnost muzejev. Zadruga je sklenila pogodbo z javnim zavodom, ki ima v lasti razstavišče/muzej. Predmet pogodbe je upravljanje tega objekta. Zadruga vsak mesec v skladu s pogodbo pošlje račun javnemu zavodu za upravljanje.

Izdani računi, ki jih zadruga mesečno izdaja, so torej:

  • račun javnemu zavodu za upravljanje muzeja (storitve, kot so vsebinska zasnova programov, vzgojno-izobraževalni program, občasne razstave, dogodki in prireditve, obratovanje razstavišča po urniku, promocija razstavišča, čiščenje razstavnih prostorov itd.),

  • vstopnice obiskovalcem,

  • računi za izvedbo pedagoških in andragoških programov v muzeju za obiskovalce muzeja,

  • računi za oddajo muzejskih prostorov v uporabo,

  • računi za praznovanje rojstnih dni v muzejskih prostorih,

  • računi iz trgovine, ki je v sklopu muzeja (razni spominki, knjige),

  • računi iz lokala, ki je v sklopu muzeja (pijača).

Predvidevamo, da bo zadruga v 12 zaporednih mesecih presegla 50.000 EUR prometa, zato se bomo morali registrirati v sistem DDV. Ker zadruga ni javni zavod za dejavnost muzeja, ne moremo upoštevati oprostitve DDV na podlagi 13. točke 42. člena ZDDV-1. Oprostitev DDV bi radi priglasili na podlagi 43. člena ZDDV-1.

1. Za katere od zgoraj navedenih storitev (izdane račune) bi lahko upoštevali oprostitev DDV? Predvidevamo, da prodaja vstopnic in izvedba pedagoških ter andragoških programov spadata ozko v dejavnost muzejev in je oprostitev upravičena? Za oddajo prostorov v uporabo, praznovanje rojstnih dni, trgovino in lokal pa oprostitev verjetno ni upravičena? Kako je z izdanim računom javnemu zavodu za upravljanje muzeja – je tu oprostitev mogoča ali ne?

2. Priglasitev oprostitve DDV bi oddali na FURS elektronsko prek lastnega dokumenta, ker ne najdemo drugega obrazca, s katerim bi lahko oddali priglasitev. Je to pravilno? Kdaj lahko začnemo upoštevati oprostitev (oz. zamenjamo klavzulo na izdanih računih iz 94. člena na 42./43. člen ZDDV-1) – takoj ko oddamo priglasitev na FURS ali moramo počakati na kakšno odločbo/dokument?

Splošna opozorila

Najbrž se boste strinjali z mano, da si zadeva z DDV vidika zasluži celostno obravnavo, ki jo je moč ponuditi le v okviru individualnega davčnega svetovanja. Zgolj na podlagi vašega opisa in brez poznavanja dejanskega stanja nikakor ni mogoče podati korektnega nasveta, še več, takšno nepopolno poznavanje situacije lahko povzroči celo nepravilne DDV zaključke, ki lahko vodijo v negativne DDV implikacije. Zaradi navedenega vam vsekakor svetujem, da se pogovorite z davčnim svetovalcem, ki vam bo lahko ob popolnem poznavanju vseh dejstev natančno in pravilno svetoval. Poleg tega glede na opis, ki ste ga podali, ne gre zanemariti dejstva,