2025.06.2.10 Prodaja nepremičnine in vštevanje v 60.000 EUR
mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka
Kako naj obravnavamo DDV pri prodaji nepremičnine, ki je bila v lasti pravne osebe (zavod/mali davčni zavezanec) več kot 20 let? Pravna oseba je del nepremičnine oddajala v najem s klavzulo: oproščeno po 44. členu ZDDV-1; povezane stroške pa prefakturirala v bruto znesku. Prihodek iz naslova najema je na letnem nivoju znašal cca. 25.000 EUR (plačeval se je tudi DDPO po deležnem sistemu: pridobitni /nepridobitni prihodki). Najemniki so bili v večini primerov pravne osebe. Nepremičnino je pravna oseba uporabljala tudi kot sedež svoje dejavnosti. DDV ni bil predmet obravnave ob pridobitvi nepremičnine.
Prodaja nepremičnine bo predmet pridobitnega prihodka (DDPO) v celoti in bo presegala zakonsko mejo 60.000 EUR za vstop v DDV zavezanost. Kupec, pravna oseba (zavezanec za DDV) nam ni razkril namena nakupa.
Ali se je potrebno glede na navedeno registrirati v sistem DDV in račun za nakup izstaviti z DDV ali je dovolj samo pogodba o prodaji in ali obstaja kakšna izjema glede na navedeno v povezavi z DDV? Gre za enkratni dogodek.
Prvi in tretji odstavek 94. člena ZDDV-1 določata, da je davčni zavezanec,…