18.29 Spremembe pri e-trgovanju - obračun DDV pri uvozu pošiljk
Selena Rauter Razboršek
1. julija 2021 začnejo veljati spremembe davčne zakonodaje (Predvsem Direktiva Sveta (EU) 2017/2455 z dne 5. decembra 2017 o spremembi Direktive 2006/112/ES in Direktive 2009/132/ES v zvezi z nekaterimi obveznostmi glede davka na dodano vrednost, ki veljajo za opravljanje storitev in prodajo blaga na daljavo), ki prinašajo novosti na področju e-trgovanja. Nova davčna zakonodaja vzpostavlja poenostavitve za davčne zavezance, ki delujejo v državah članicah, kjer nimajo sedeža. Evropska podjetja, ki trenutno prodajajo blago na daljavo v EU nad določenim pragom kupcem v drugi državi članici EU, se morajo po zdaj veljavnih pravilih registrirati za plačilo DDV in DDV plačati v državi članici kupca. S 1. julijem 2021 se bo lahko v skladu z novimi pravili DDV pod pragom 10.000 EUR plačal v državi članici, kjer ima sedež podjetje prodajalca. Nad tem pragom se bodo lahko podjetja registrirala v sistem »vse na enem mestu« (VEM, angl. OSS), v katerem bodo lahko enostavno prijavila in v državi članici sedeža plačala DDV, ki ga dolgujejo v drugih državah članicah. To pomeni tudi, da se jim ni treba več identificirati za namene DDV v vsaki vključeni državi članici. Do uvedbe VEM je to mogoče le za opravljanje čezmejnih telekomunikacijskih storitev, storitev oddajanja in elektronskih storitev v okviru sistema »mini sistem vse na enem mestu« (mini VEM, ang. MOSS).
Obračunavanje davka na dodano vrednost (DDV) pri čezmejnem e-trgovanju v EU se poenostavlja. Davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v Uniji oziroma davčnim zavezancem, ki imajo sedež v Uniji, pa nimajo sedeža v državi članici potrošnje in prodajajo blago na daljavo znotraj Unije in storitve osebam, ki niso davčni zavezanci v Uniji, bodo na voljo naslednje posebne ureditve:
-
posebna ureditev za storitve, ki jih opravljajo davčni zavezanci, ki nimajo sedeža v Uniji (neunijska ureditev VEM),
-
posebna ureditev za prodajo blaga na daljavo znotraj Unije za dobavo blaga v državi članici prek elektronskih vmesnikov, ki omogočajo dobavo, in za storitve, ki jih opravljajo davčni zavezanci, ki imajo sedež znotraj Unije, vendar ne v državi članici potrošnje (unijska ureditev VEM),
-
posebna ureditev za prodajo na daljavo s tretjih ozemelj ali iz tretjih držav uvoženega blaga (uvozna ureditev VEM) in
-
posebna ureditev za prijavo in plačilo uvoznega DDV v zvezi z blagom, za katero se odpošiljanje ali prevoz konča v tej državi članici.
Novost je tudi ukinitev oprostitve plačila DDV za uvoz blaga v EU v vrednosti, ki ne presega 22 EUR. Tako bo treba od 1. 7. 2021 za vse blago, uvoženo v EU, plačati DDV. Zaradi…