Danes je 19.4.2024

Input:

Vse, kar želite izvedeti o DDV

30.6.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj >>>.

Kam se vpiše račun, če vsebuje klavzulo DDV ni obračunan po 27. členu ZDDV-1. Dobili od slovenskega podjetja, ki je za nas opravilo gradbena dela v Nemčiji. 

V slovenske DDV evidence se prejetega računa za storitve v zvezi z nepremičnino, ki se nahaja v Nemčiji, ne poroča.

Avstrijsko podjetje (ATU) za nas opravi dobavo in montažo klimatske naprave na objektu v Avstriji kot podizvajalec za nas. Na računu, ki so nam ga izstavili, DDV ni obračunan in je navedena klavzula ÜBERGANG D. STEUERSCH, FÜR BAULEIST. GEM. 19 ABS.1 ..... Ali se ta račun poroča v DDV obrazce in kam v knjigo prejetih računov?

Ob upoštevanju desetega odstavka 20. člena ZDDV-1 je takšna transakcija predmet avstrijskega DDV in se prejetega računa ne poroča v slovenske DDV evidence.

Javni vzgojno-izobraževalni zavod se prijavlja na javni razpis Ministrstva za šolstvo, kjer bomo, v kolikor bomo izbrani, izvajali projekt, katerega cilj je povečati vključenost zaposlenih v programe nadaljnjega poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter izboljšati njihove kompetence zaradi potreb na trgu dela, večje zaposljivosti in mobilnosti med področji dela ter osebnega razvoja in delovanja v sodobni družbi. Izvajali bomo prekvalifikacije na ravni srednjega strokovnega izobraževanja, programe usposabljanja za pridobitev dodatnih kvalifikacij, programe usposabljanja in izpopolnjevanja, ki jih pripravi šola za podjetja oziroma skupaj s podjetji.

V razpisu ni opredeljeno ali je to oproščen oz. obdavčen promet z vidika Zakona o davku na dodano vrednost. Ministrstvo niti ne daje usmeritev, navodil...V razpisu npr. navedena cena/udeleženca (brez navedbe ali je to z DDV ali brez DDV). Za tisti del izobraževanj, kjer oseba pridobi javno veljavno listino ni dvoma, vprašanje pa je pri tistih usposabljanjih, ki jih pripravi šola skupaj s podjetji in ne pridobiš javno veljavne listine. Kaj svetujete? 

Vaše vprašanje si vsekakor zasluži podrobnejši pregled dejanskega stanja. Na podlagi tega, kar ste navedli, bi sama preučila zlasti naravo prejetih sredstev. Če gre za »prave« subvencije, ki niso predmet DDV, se izplačevalcu izda le zahtevek skupaj z dokazanimi stroški, kot zahteva pogodba. Če gre za subvencije povezane s ceno storitev na trgu, pa je treba te prejete subvencije vključiti v davčno osnovo na izdanem računu. V tem drugem primeru je lahko storitev oproščena ali obdavčena, vendar pa zgolj na podlagi vašega vprašanja tega nikakor ne morem ugotoviti. Treba je preveriti, za kakšno vrsto izobraževanja gre, gre morda za usposabljanje itd.

Slovenski samostojni podjetnik opravi za slovenskega naročnika, ki je davčni zavezanec (ta naročnik potem to storitev