Danes je 20.4.2024

Input:

DDV dileme 9/2021

14.10.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko prenesete tukaj.

Imamo primer najema poslovnega prostora od fizične osebe. Mi smo pravna oseba. Na kakšen način naj obračunavamo obratovalne stroške, če jih nismo vključili v najemnino? V davčno osnovo dohodka iz oddajanja premoženja v najem se obratovalni stroški namreč ne vštevajo.

Vaše vprašanje se dotika tudi osebne obdavčitve, zato le DDV odgovor: vsekakor bo najemnik lahko odbijal DDV od stroškov obratovanja, če se bodo računi glasili neposredno nanj, sicer, ker najemodajalec verjetno nima statusa upravnika, bo strošek obratovalnih stroškov zanj višji.

Imamo pogodbo namesto razlastitve, s katero prodamo parcelo proti odškodnini. Kupec je RS, investitor, ki bo do končanja izvedbe del na parceli vknjižil služnost. Kako naj posel obravnavamo z vidika DDV?

Skladno z a. točko drugega odstavka 6. člena ZDDV-1 se za dobavo blaga šteje tudi prenos lastninske pravice na blagu, proti plačilu odškodnine, na podlagi zakona ali odločbe državnega organa. Če torej zadevno zemljišče (obravnava se vsaka zemljiška parcela ločeno) prodaja davčni zavezanec, ki je identificiran za namene DDV, se pri prodaji te zemljiške parcele obračuna DDV le, če je ta parcela skladno z občinskim prostorskim načrtom namenjena gradnji. DDV se obračuna tudi na storitev služnosti. V koliko pa ne gre za stavbno zemljišče, je ta prodaja oproščena plačila DDV skladno z 8. točko 44. člena ZDDV-1 (v tem primeru je ta prodaja oproščena tudi DPN skladno z 2. alinejo 10. člena Zakona o davku na promet nepremičnin).

Vprašanje se nanaša na rok poročanja DDV-O in rekapitulacijsko poročilo za dobave blaga in storitev v EU. Smo računovodski servis in smo se soočili s primerom, da nam je stranka poslala domači izdani račun (npr. po uskladitvi s slovenskim kupcem). Ker po oddaji DDV-O in rekapitulacijskega poročila popravek za to obdobje ni več mogoč, se v praksi poslužujemo načina, da povečamo vrednost plačila še za ta zapozneli račun in imamo preplačilo do naslednjega obračuna DDV. Zakasneli račun tako vključimo v naslednji DDV-O, plačilo pa že imamo opravljeno iz preteklega obdobja in se s tem izognemo plačilu zamudnih obresti. Podobno bi lahko bilo tudi, ko v DDV-O označimo za vračilo, popravek tudi v tem primeru ni mogoč do konca meseca za pretekli mesec, lahko pa z zakasnelim računom pride do obveznosti, ki bi jo plačali v pravem roku. Ali se z opisanim načinom izognemo obveznosti obračuna zamudnih obresti?

Po mojem mnenju ne. Šesti odstavek 107. člena PZDDV določa, da se šteje, da je DDV plačan, ko je izkazan v obračunu DDV. Prav tako se postopek samoprijave izvaja preko obračuna DDV (88.a člen ZDDV-1).

Ali lahko pri prejetem računu, ki ga dobimo s strani finančne hiše zaradi odkupa terjatev, odbijamo DDV?

V kolikor je bila ta storitev potrebna za opravljanje obdavčene dejavnosti, potem menim, da si prejemnik lahko odbije DDV.

Tuje matično podjetje je ustanovilo podružnico za opravljanje