Danes je 26.4.2024

Input:

Pojasnilo DURS: Obračun DDV in brezplačna dobava publikacij z oglaševalsko vsebino

20.9.2007, Vir: DURSČas branja: 7 minut

Pojasnilo davčnega organa navajamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 4230-250/2007, 20. 9. 2007

"V zvezi z brezplačno dobavo publikacije ciljni skupini potencialnih potrošnikov v okviru opravljanja dejavnosti oglaševalskih storitev, ki se opravijo za naročnike in plačnike oglasov, natisnjenih v teh publikacijah, sta bili zastavljeni naslednji vprašanji:

  1. Ali dobava publikacije, ki je sestavni del enotne dobave storitve oglaševanja in jo naročijo in plačajo oglaševalci, ciljni skupini potencialnih potrošnikov, ki za publikacijo ne plačajo, velja za podporno dobavo glavni dobavi storitve oglaševanja?
  2. Zakaj, če sploh, bi bilo treba od tovrstne dobave ponovno obračunati DDV po določbah o brezplačni dobavi blaga, če je bil DDV že obračunan od glavne dobave, to je od storitve oglaševanja, tovrstna dobava publikacije pa je glede na glavno zgolj (nesamostojna) podporna dobava?

Na vprašanji odgovarjamo:

Brezplačna dobava publikacije z oglaševalskimi vsebinami velja kot enotna dobava storitve oglaševanja, če je oglaševanje prvotni cilj enovite dobave, katere podredni del je tudi brezplačna dobava publikacije prejemnikom, to je potencialnim kupcem oglaševalnih proizvodov.

Obrazložitev:

Zakon o davku na dodano vrednost - ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 117/06 in 52/07) in Direktiva Sveta 112/2006 z dne 28. 11. 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L 347, 11. 12. 2006, str. 1; v nadaljnjem besedilu: direktiva 112) ne opredeljujeta pojma oglaševanja in pojma enotne dobave, zato je treba pri uporabi predpisov o obdavčitvi z DDV upoštevati tudi načela in razlage, ki jih je v sodbe vpeljalo Sodišče Evropskih skupnosti (v nadaljnjem besedilu: Sodišče ES).

Podrobnejše je pojem enotna dobava Sodišče ES med drugim pojasnilo v sodbi Levob, C-41/04, pri kateri iz devetnajstega odstavka izhaja, da je treba pri ugotavljanju, ali obstajata dve samostojni transakciji ali več ali samo enotna transakcija (in če je to enotna transakcija, ali je treba to enotno transakcijo opredeliti kot opravljanje storitev), upoštevati vse okoliščine, v katerih se opravi obravnavana transakcija, kadar ta transakcija obsega skupek delov in dejanj. Ob upoštevanju dveh okoliščin, kakor izhaja iz dvajsetega odstavka navedene sodbe, je treba običajno vsako transakcijo upoštevati kot samostojno in neodvisno; po drugi strani pa