Danes je 26.4.2024

Input:

Pojasnilo FURS: Obdavčitev pri postavitvi sončnih elektrarn in prodaji električne energije, proizvedene iz njih

15.4.2010, Vir: FURSČas branja: 15 minut

Št. pojasnila: 4230-90/2010-2

Datum: 15. 4. 2010

Pojasnilo Finančnega urada RS navajamo v celoti.

Zavezanec prosi za dopolnitev oziroma verifikacijo mnenja glede davčne obravnave postavitve sončnih elektrarn ter prodaje električne energije, ki se v njih proizvede.

V nadaljevanju odgovarjamo:

I. Obdavčitev z vidika DDV

1. Zavezanec kot postavljavec oziroma dobavitelj sončne elektrarne na izdanem računu investitorju

Zavezanec navaja, da spada izgradnja sončne elektrarne (postavitev, montaža in druga dela, ki omogočajo priključitev na elektroenergetski sistem) pod šifro F/42.220 – gradnja elektrarn standardne klasifikacije dejavnosti.

V primerih postavitve sončne elektrarne različnim investitorjem meni, da se mehanizem obrnjene davčne obveznosti iz 76.a člena ZDDV-1 uporabi v primerih, ko zavezanec kot dobavitelj oziroma postavljavec sončne elektrarne opravi dobavo davčnemu zavezancu, identificiranemu za namene DDV, kot tudi kmetom, ki so se dolžni vključiti v sistem obračunavanja DDV ter tistim kmetom, ki so se prostovoljno vključili v sistem DDV.

Mehanizem obrnjene davčne obveznosti iz 76.a člena ZDDV-1 se uporabi v primeru, ko je naročnik izgradnje sončne elektrarne davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Sloveniji. Navedeno vključuje tudi kmete, ki so identificirani za namene DDV. V primeru, ko je investitor fizična oseba, ki ni identificirana za namene DDV, ali mali davčni zavezanec, se obveznost obračuna in plačila DDV nanje ne prenese.

Namen 76. a člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 10/10 – UPB2) je prenos obračuna in plačila davka na prejemnika blaga ali storitve, vendar le v primeru, ko je slednji tudi identificiran za namene DDV v Sloveniji.

V skladu s 127.b členom Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost – pravilnik (Uradni list RS, št. 141/06, 52/07, 120/07, 21/08, 123/08, 105/09 in 27/10) se med gradbena dela, vključno s popravili, čiščenjem, vzdrževanjem, rekonstrukcijo in rušenjem v zvezi z nepremičninami uvrščajo storitve, ki so uvrščene pod šifro F/GRADBENIŠTVO standardne klasifikacije dejavnosti (v nadaljevanju: SKD 2008).

2. Stopnja DDV v primeru, ko postane sončna elektrarna del objekta

Zavezanec navaja, da je možno, da postane sončna elektrarna del objekta, na primer stanovanjske hiše, kjer nadomesti kritino. Pri tem se sprašuje, ali se pri tem uporabi znižana davčna stopnja DDV. Nadalje ga zanima, ali je uporaba nižje davčne stopnje odvisna od tega, ali se električna energija uporablja za lastne potrebe, za prodajo, ali oboje. Meni, da se znižana stopnja uporabi v primeru, ko se pridobljena električna energija uporabi le za potrebe stanovanjskega objekta (torej lastno uporabo), če pa se le prodaja v elektroenergetski sistem, se uporabi splošna stopnja. V primeru kombinacije lastne uporabe in prodaje meni, da bi lahko bila rešitev uporaba različnih stopenj glede na delitev na uporabo za stanovanjski in tržni del proizvedene energije.

V primeru dobave sončne elektrarne, ko ta postane del stavbe, kjer na primer nadomesti strešno kritino, se uporabi nižja 8,5-odstotna stopnja DDV le, če sončna elektrarna postane del stanovanjske stavbe in zaradi namestitve sončne elektrarne stanovanjski objekt ne spremeni namembnosti. V kolikor se za sončno elektrarno zahteva izdaja gradbenega dovoljenja, je iz samega dovoljenja razvidno, za kakšno vrsto objekta glede na namen gre.

V skladu z 41. členom ZDDV-1 se DDV po nižji stopnji 8,5 % od davčne osnove obračunava in plačuje tudi od stanovanj, stanovanjskih in drugih objektov, namenjenih za trajno bivanje, ter delov teh objektov, ki niso del socialne politike, in vključno z gradnjo, obnovo in popravili teh.

Pravilnik v prvem odstavku 54. člena določa, da se po stopnji 8,5 % iz 11. točke Priloge I k ZDDV-1 obdavčuje gradnja in dobava stanovanj, stanovanjskih objektov ali njim pripadajočih delov in stanovanjskih stavb za posebne namene ali njim pripadajočih delov (v nadaljnjem besedilu: stanovanjski objekti) ter njihova gradnja, obnova in popravila, kadar so zaračunani neposredno investitorju.

Pri vsebinski presoji vlaganj v objekte se upošteva Zakon o graditvi objektov – ZGO -1 (Uradni list RS, št. 102/04, 47/04, 126/07 in 108/09) in predpisi, ki so vezani na izvajanje tega zakona (Uredba o vrstah objektov glede na zahtevnosti in Klasifikacija objektov, ki je objavljena na spletni strani Ministrstva za okolje in prostor).

V skladu s tretjo alinejo prvega odstavka 68. člena ZGO-1 mora izrek gradbenega dovoljenja vsebovati tudi podatek o razvrstitvi objekta in posameznih njegovih delov glede na namen po enotni klasifikaciji vrst objektov, pri spremembi namembnosti pa tudi novi namen objekta ali njegovega dela. Torej je že iz samega gradbenega dovoljenja razvidno, za kakšno vrsto objekta glede na namen gre.

Sončna elektrarna se po klasifikaciji vrst objektov uvršča med gradbene inženirske objekte, in sicer v razred 2302 (energetski objekti – kompleksni industrijski objekti), stanovanjske stavbe pa v razred 11.

Iz navedenega izhaja, da se v primeru izgradnje sončne elektrarne, kjer ta nadomesti kritino stanovanjske stavbe, nižja 8,5-odstotna stopnja DDV lahko uporabi le v primeru, ko sončna